Қаришни секинлаштиришнинг янги усули маълум қилинди
Швейсария олимлари қаришни секинлаштиришнинг янги усулини аниқлади. Бу ҳақда Соғлиқни сақлаш вазирлиги матбуот хизмати маълум қилди.
Qarishni sekinlashtirishning yangi usuli maʼlum qilindi
Қайд этилишича, Швейсария олимлари томонидан "Nature Aging" халқаро илмий журналида эълон қилинган тадқиқот натижаси кенг жамоатчиликда катта қизиқиш уйғотмоқда. Унда инсоннинг қариш жараёнини секинлаштиришга доир самарали усул ҳақида сўз юритилади.
Уч йил давом этган кенг қамровли тадқиқотда 70 ва ундан катта ёшдаги 2000 нафардан ортиқ соғлом одамлар иштирок этган. Тажриба қатнашчилари икки гуруҳга бўлинган ҳолда, белгиланган муддатда "D" ҳамда Омега-3 витаминларини турли комбинацияларда қабул қилиб, жисмоний машғулотлар билан шуғулланди.
Энг самарали натижа Омега-3 дармондорисини қабул қилган гуруҳда қайд этилган: тегишли текширувлардан сўнг уларда ҳужайраларнинг қариши сезиларли даражада секинлашгани аниқланган. Ўз навбатида, "D" витамини ва жисмоний машғулотлар ҳам ижобий натижа бериши маълум бўлди.
Олимларнинг якуний хулосасига кўра, Омега-3 ва "D" витаминлари ҳамда мунтазам жисмоний машқларни ўз ичига олган комплекс ёндашув инсонларда қариш тезлигини 1-4 фоизга секинлаштириши мумкин.