"Anhor.uz" сайтининг хусусийлаштириш бўйича ўтказилган текшируви таҳририят ходимларига босим ўтказди
"Anhor.uz" таҳририяти авваллари 50 фоиз акциялари давлатга тегишли бўлган "O'ZERAECABLE" қўшма корхонаси бош директори Шерзод Умаровнинг аризаси юзасидан Тошкент шаҳар Мирзо Улуғбек тумани ИИБга чақирилган . Бунга компаниядаги давлат улушини сотишда юзага келиши мумкин бўлган қонунбузарликлар ўрганилган ва шу юзасида эълон қилинган мақола сабаб бўлган.
Гап "Қонунни четлаб ўтган хусусийлаштириш? Нима учун "O‘ZERAECABLE" можароси Ўзбекистоннинг сармоявий қиёфасини синаб кўриши мумкин" мақоласи ҳақида кетмоқда.
Унда муҳаррирлар Жанубий Кореянинг "ERAE CS LIMITED" компанияси билан қўшма корхонада давлат улуши қандай қилиб Умаровнинг ўзига бошланғич баҳосидан анча паст – 8,2 миллиард сўмга (тахминан 680 минг доллар) сотилганини батафсил ўрганиб чиқди.
Бундан ташқари, савдоларда бевосита ёки билвосита сотувчи билан боғлиқ бўлган тузилмалар, Давлат активларини бошқариш агентлиги (АУГА) ҳудудий бошқармаси иштирок этгани маълум бўлди. Бу "Рақобат тўғрисида"ги қонунга зид бўлиб, унга алоқадор шахсларнинг аукционларда иштирок этишини тақиқлайди. Мазкур фактлар Рақобатни ривожлантириш ва истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш қўмитаси томонидан, шунингдек, икки инстанция судларининг қарорлари билан тасдиқланган.
Бироқ 2025 йил 15 май куни Шерзод Умаров "Anhor.uz" сайтини туҳмат ва ёлғон маълумот тарқатишда айблаб, Бош прокуратурага мурожаат қилган. Таҳририят ички ишлар бошқармасидан хабар олиб, ҳуқуқ-тартибот идоралари ходимлари билан учрашиб, ёзма тушунтиришлар берди. "Anhor.uz" ҳам матнни лингвистик экспертизадан ўтказишга тайёрлигини маълум қилди.
Аввалроқ Умаров мақолани олиб ташлашни талаб қилган, бироқ таҳририят нашр расмий ҳужжатлар, давлат идораларига мурожаатлар ва суд қарорларига асосланганлигини таъкидлаб, рад жавобини берган эди. Шу билан бирга, журналистлар Умаровга расман сўзлаш ва ўз шарҳини сайтга жойлаштириш имкониятини беришни таклиф қилишди.
"Муҳарририят материални олиб ташлаш учун асос кўрмаяпти, агар шикоятлар бўлса, биз очиқ ва адолатли суд жараёнига тайёрмиз", — деди Anhor.uz бош муҳаррири Лола Исломова.
Paradigma.uz таҳририяти ўз касбий бурчини бажариш – фактлар ва тасдиқланган манбалар асосида жамоатчиликни хабардор қилиш учун босим остида қолган "Anhor.uz" жамоасини ҳар томонлама қўллаб-қувватлашини билдиради. Ишончимиз комилки, ижтимоий аҳамиятга эга масалаларни ёритиш ҳуқуқи давлат томонидан кафолатланиши ва қонун билан ҳимояланиши лозим.