Turkiyada Istanbul meri hibsga olinishi ortidan ommaviy namoyishlar boshlandi
Қайд этилишича, намойишчилар Истанбул шаҳар ҳокимлиги, Имомўғли сақланилаётган полиция бўлими, Истанбул университети ва бошқа жойларда йиғилиб, турли шиорлар билан митинглар уюштирмоқда. Мамлакат полицияси эса шаҳар ҳокимлигини ўраб олган, йўлларнинг бир қисми ҳамда Таксимнинг марказий майдонини тўсиб қўйган.
"Бу тўнтаришга уриниш бўлди. Акром Имомўғлининг президентликка номзод бўлиш эркинлиги тортиб олинмаяпти, бу миллатдан уни сайлаш эркинлиги тортиб олинмоқда", дейди Республика халқ партияси раҳбари Озгур Озел шаҳар ҳокимлиги биносида йиғилганлар олдида қилган нутқида.
Воқеа жойидан олинган кадрларга кўра, полиция Истанбул университети ҳудудида талабаларни тарқатиб юбориш учун махсус воситалардан фойдаланмоқда. Улар Акром Имомўғлининг олий маълумот тўғрисидаги дипломи бўлмагани учун, президентлик сайловида иштирок эта олмаслиги қарорига нисбатан норозилик билдириб чиққан. Қарор сиёсатчи ҳибсга олинишидан бироз олдин қабул қилинган.
Якшанба куни бўлиб ўтадиган Республика халқ партияси қурултойида Акром Имомўғли 2028 йилда бўлиб ўтадиган президентлик сайловларида мухолифат номзоди сифатида эълон қилиниши кутилган эди. Туркияда муддатидан олдинги сайловлар 2027 йил ноябрь ойида бўлиб ўтиши мумкин.
Айтилишича, Имомўғли коррупция ва террористик ташкилотлар билан алоқадорликда тергов қилинмоқда. Тергов доирасида 100 га яқин одам, жумладан сиёсатчилар, журналистлар ва ишбилармонлар ҳибсга олинган.
Имомўғли ҳибсга олингандан сўнг, унинг ижтимоий тармоқларида "халқ иродасини қўрқитиш ёки ноқонуний ҳаракатлар орқали бостириб бўлмайди”, деган баёнот пайдо бўлди.
"Мен нафақат Истанбулнинг 16 миллион аҳолисига, балки Туркиянинг 86 миллион фуқаросига, шунингдек, бутун дунёда демократия ва адолатни қўллаб-қувватлаётган барча инсонларга ишонч билдирган ҳолда қатъий турибман", дея таъкидланган баёнотда.
Эрдўған билан кўришган Суриянинг янги етакчиси у билан нималарни муҳокама қилди?
Туркия Президенти Ражаб Тоййиб Эрдўған va Суриянинг янги етакчиси Аҳмад аш-Шаръа Анқарада учрашув ўтказиб, хавфсизлик масалалари ҳамда икки томонлама ҳамкорликни мустаҳкамлаш бўйича муҳокамалар олиб борди. Бу ҳақда "Euro news" нашри хабар берди.
Ўзбекистон, Туркия ва Озарбайжон ўртасида Анқара декларацияси имзоланди (фото)
Кеча, 29 январь куни Ўзбекистон, Туркия ҳамда Озарбайжон Ташқи ишлар вазирлари Туркияда бўлиб ўтаётган форумда Анқара декларациясини қабул қилди. Бу ҳақда Ўзбекистон ТИВ раҳбари Бахтиёр Саидов ўзининг Telegram'даги саҳифасида маълум қилди.
Туркияда заҳарланиш ортидан 14 нафар ўзбекистонлик вафот этди
Туркияда қалбаки спиртли ичимлик истеъмоли оқибатида вафот этган ўзбекистонлик фуқароларнинг сони 14 нафарга етди. Бу ҳақда Ўзбекистоннинг Истанбул шаҳридаги Бош консулхонаси ахборот хизмати маълум қилди.
Туркияда 6 нафар ўзбекистонлик заҳарланиб ҳалок бўлди
Туркияда қалбаки спиртли ичимлик истеъмоли оқибатида 6 нафар Ўзбекистон фуқароси ҳалок бўлди. Бу ҳақда Ўзбекистоннинг Истанбул шаҳридаги Бош консулхонаси ахборот хизмати маълум қилди.
Тўрт йилдан бери қидирувда бўлган аёл Туркиядан топилди
Ўғрилик жиноятини содир этганликда айбланиб, тўрт йилдан буён қидирувда бўлган ўзбекистонлик аёл Туркиядан Ўзбекистонга депортация қилинди. Бу ҳақда Истанбулдаги Бош консулхона ахборот хизмати хабар берди.
Туркиялик тик-токер ўзини бешинчи қаватдан ташлади
Туркиялик тик-токер Кубра Айкут уйининг бешинчи қаватидан ўзини ташлаб юбоқиши оқибатида ҳалок бўлди. Бу ҳақда "Halk" нашри маълум қилди.