Asirlar qoʻyib yuborilmasa, Gʻazoda urush davom etadi — Netanyahu
Isroil Bosh vaziri Binyamin Netanyahu toʻrt soatlik Xavfsizlik kengashi yigʻilishidan soʻng eʼlon qilingan video bayonotida agar HAMAS 15 fevral, shanba kuni tushgacha asirlarni qoʻyib yubormasa, Isroil Gʻazoda shiddatli janglarni qayta boshlashini aytdi. Bu haqda "The Times of Isroil" nashri xabar berdi.
12.02.2025, 11:38
Bosh vazirga koʻra, aslida kecha Isroilni kelishuvni buzganlikda ayblab, asirlarni qoʻyib yuborish jarayonini nomaʼlum muddatga toʻxtatganini eʼlon qilgan HAMAS sulhni buzmoqda.
"Agar HAMAS shanba kuni tushgacha asirlarimizni qaytarmasa, oʻt ochishni toʻxtatish rejimi tugaydi va IDF (Isroil Mudofaa kuchlari) HAMAS butunlay tor-mor etilgunga qadar shiddatli janglarni davom ettiradi", deydi u.
Kelishuv shartlariga koʻra, uch nafar isroillik asir shanba kuni ozod etilishi kerak. Ammo Netanyahu video bayonotda qaysi va qancha asir ozod etilishi kerakligini aniq koʻrsatib oʻtmagan.
AQSh Prezidenti Donald Tramp ham kecha Hamasni shanba kuni tushgacha barcha asirlarni qoʻyib yuborishga chaqirgandi. Bu esa Binyamin Netanyahu tomonidan qoʻllab-quvvatlangan edi.
Isroil HAMAS bilan kelishuvga erishdi
Isroil va HAMAS tinchlik rejasining birinchi bosqichini imzoladi — unga koʻra, barcha garovdagilar ozod qilinadi va Isroil mudofaa armiyasi (SAXAL) kelishilgan chiziqqacha chekinadi.