Eski avtomobillardan foydalanish taqiqlanishi mumkin
Oʻzbekistonda yoʻl harakat xavfsizligini taʼminlashga qaratilgan oʻzgartirish va qoʻshimchalar kiritish toʻgʻrisidagi qaror loyihasi eʼlon qilindi.
Foto: Gazeta.uz
Unga koʻra, 2026 yil 1 yanvardan boshlab ishlab chiqarilganligiga 50 yil va undan ortiq boʻlgan avtomototransport vositalaridan foydalanish, ularni qayta roʻyxatga olish taqiqlanadi hamda ular davlat roʻyxatidan chiqariladi (“antikvar” avtomototransport vositalari bundan mustasno).
Bundan tashqari, ochiq konlarda (karerlarda) ishlovchi oʻziagʻdaruvchi yuk avtomobillari davlat roʻyxatidan oʻtkaziladi.
Umumiy vazni (yuki bilan) 44 tonnadan ortiq boʻlgan “N3” va “O4” toifadagi yuk tashuvchi va maxsus transport vositalari hamda ochiq konlarda (karer) ishlovchi oʻziagʻdaruvchi yuk avtomobillari, shuningdek, “antikvar” avtomobillar uchun alohida roʻyxatdan oʻtkazish davlat raqami belgilari joriy etiladi.