Jins boʻyicha tafovutlar:
Ijtimoiy tarmoq foydalanuvchilarining 54,4% erkaklar, 45,6% ayollar.
• Ayollar auditoriyasi yuqori boʻlgan platformalar:
Pinterest foydalanuvchilarining 77% ayollar.
• Erkaklar koʻproq foydalanadigan muhokama platformalari:
Discord (66% erkak), X (64% erkak), Reddit (63% erkak).
• Muvozanatli jins auditoriyasiga ega platformalar:
Snapchat — 49% erkak, 51% ayol;
Instagram va Telegram — 51% erkak, 49% ayol.
Oʻzbekistonda aholini roʻyxatga olishning ikkinchi bosqichi boshlanadi
Oʻzbekistonda aholini va qishloq xoʻjaligini roʻyxatga olishning ikkinchi bosqichi 4 fevraldan 28 fevralgacha oʻtkaziladi. Bu bosqich onlayn roʻyxatdan oʻta olmagan yoki anketa toʻldirishda xatolarga yoʻl qoʻygan fuqarolar uchun tashkil etilmoqda.
04.02.2026, 16:46
Ijtimoiy tarmoqlarda Oʻzbekistonda 15 million fuqaroning shaxsiy maʼlumotlari “Dark Web”ga chiqib ketgani va aholini roʻyxatga olish platformasi — Stat.uz kiberhujumga uchragani haqida xabarlar tarqaldi.
Oxirgi kunlarda ijtimoiy tarmoqlar oʻzining muqarrar oʻlimi sari, yaʼni muzli togʻlar tomon yoʻl olgan yolgʻiz pingvin aks etgan video bilan «portladi».
London bolalar uchun ijtimoiy tarmoqlarni taqiqlamoqchi
Britaniya hukumati bolalarni internetdan yaxshiroq himoya qilish maqsadida ijtimoiy tarmoqlardan foydalanishni cheklash, jumladan, voyaga yetmaganlar uchun ularni taqiqlash masalasini koʻrib chiqmoqda.