Муаллиф: Исомиддин Жуманазаров
Ўзбекистонда аҳолини рўйхатга олишнинг иккинчи босқичи бошланади
Ўзбекистонда аҳолини ва қишлоқ хўжалигини рўйхатга олишнинг иккинчи босқичи 4 февралдан 28 февралгача ўтказилади. Бу босқич онлайн рўйхатдан ўта олмаган ёки анкета тўлдиришда хатоларга йўл қўйган фуқаролар учун ташкил этилмоқда.
Ижтимоий тармоқларда Ўзбекистонда 15 миллион фуқаронинг шахсий маълумотлари “Dark Web”га чиқиб кетгани ва аҳолини рўйхатга олиш платформаси — Stat.uz киберҳужумга учрагани ҳақида хабарлар тарқалди.
Охирги кунларда ижтимоий тармоқлар ўзининг муқаррар ўлими сари, яъни музли тоғлар томон йўл олган ёлғиз пингвин акс этган видео билан «портлади».
Лондон болалар учун ижтимоий тармоқларни тақиқламоқчи
Британия ҳукумати болаларни интернетдан яхшироқ ҳимоя қилиш мақсадида ижтимоий тармоқлардан фойдаланишни чеклаш, жумладан, вояга етмаганлар учун уларни тақиқлаш масаласини кўриб чиқмоқда.
ЮНИСЕФ: болаларнинг ижтимоий тармоқлардаги хавфсизлиги учун ёш чекловлари етарли эмас
Ташкилотга кўра, қатъий ёш чекловлари жорий этилган тақдирда ҳам болалар VPN ёки камроқ тартибга солинадиган платформалар орқали ижтимоий тармоқлардан фойдаланишда давом этиши мумкин. Бу эса уларни ҳимоя қилишни янада қийинлаштиради.
Ўзбекистонда никоҳлар камаймоқда, ажримлар эса кўпаймоқда
Йил бошидан буён 177 минг никоҳ қайд этилган бўлса, 32 минг оила бузилган. Шунингдек, 16 минг ота-она алимент тўламасдан қочиб юрибди ва айримлари болаларини қарз билан ташлаб кетишган.