Hilola Umarova pedagoglarni "Tashabbusli byudjet"ga jalb qilayotganlarga qonunni eslatib qoʻydi
Maktab va matagacha taʼlim vaziri Hilola Umarova pedagoglarni "Tashabbusli byudjet" loyihasiga jalb qilish qonunbuzarlik ekanligini eslatib, oʻzining Telegram-kanalida post joyladi.
Unga koʻra, oxirgi yillarda maktab oʻqituvchilari, maktabgacha taʼlim tizimi xodimlarini oʻz faoliyatidan boshqa ishlarga jalb qilishga, ortiqcha va asossiz yigʻdi-yigʻdilarga qarshi kurash olib borilayotganiga qaramasdan, haligacha butunlay toʻxtamagan.
"Tizimda baʼzan jamoaga notoʻgʻri talablar qoʻyayotgan, turli maqsadlar uchun mablagʻ yigʻish topshiriqlarini berayotgan, bir soʻz bilan aytganda hamon eskicha fikrlayotgan masʼullar ham uchrab turibdi", deydi u.
Qayd etilishicha, yaqinda Quva tumanidagi maktablarning birida oʻqituvchilarning oylik maoshidan "Tashabbusli byudjet"da ovoz yigʻish uchun 700 ming soʻmdan ushlab qolishni talab qilgan direktor bilan mehnat shartnomasini bekor qilingan.
Vazir kecha, 11 mart kunidan "Tashabbusli byudjet" loyihalari uchun ovoz berish bosqichi boshlanganiga ham toʻxtalib, bu jarayonga oʻqituvchi, taʼlim xodimlarini majburiy ovoz berishga jalb etish, ular maoshidan pul yigʻishlar bilan soya solmaslikka chiqirgan.
"Yana bir bor eslatmoqchiman, pedagoglarni ularning vazifasiga kirmaydigan ishlarga jalb qilish, turli maqsadlar uchun mablagʻ yigʻish kabi holatlar bilan hech qachon murosa qilmaymiz", deya qoʻshimcha qilgan u.
Sunʼiy intellekt dunyo maktablariga ommaviy kirib kelmoqda
Salvador, Qozogʻiston, BAA va AQShda millionlab oʻquvchi hamda oʻqituvchilar taʼlimga moslashtirilgan chat-botlardan foydalanish imkoniyatiga ega boʻldi.