Oʻzbekiston sunʼiy yoʻldoshini "SpaceX" raketasida uchirmoqchi
"Uzbekkosmos" agentligi direktor oʻrinbosari Muxiddin Ibragimovning maʼlum qilishicha, Oʻzbekiston 2028 yilgacha koinotga oʻzining ilmiy-texnik sunʼiy yoʻldoshini uchirishni rejalashtirmoqda.
"Bu yil mamlakatimizdan 7 nafar talaba Yaponiyaning Kyushu texnologiya institutiga magistratura bosqichiga yoʻllanma oldi. Ularga oʻqish davomida sunʼiy yoʻldosh loyihasini ishlab chiqish, uni yigʻish va koinotga uchirish vazifasi yuklatildi. Talabalarimiz shu yil oʻqishni boshlasa, 2027 yilgacha yakunlaydilar. Shu oʻrinda shuni tushunish kerakki, Oʻzbekiston kompaniyalari bilan sunʼiy yoʻldosh uchirish rejasiga muvofiq shartnoma tuzish kerak. sunʼiy yoʻldoshini 2028 yilgacha uchirishga moʻljallangan”, — dedi Kosmik tadqiqotlar va texnologiyalar agentligi direktorining oʻrinbosari Muxiddin Ibragimov.
Uning soʻzlariga koʻra, hozirda Oʻzbekiston tomoni SpaceX kompaniyasi bilan muzokaralar olib bormoqda.
"Dunyo davlatlari oʻz sunʼiy yoʻldoshlarini koinotga uchirish vaqtini oldindan belgilab qoʻygan, topshiriq berilgan. Xususan, muddatlar 2-3 yil avval tasdiqlangan. Qolaversa, uchirilish soni ham cheklangan. Shuning uchun bu holatni ham hisobga olish kerak", — dedi Muxiddin Ibragimov.
Eslatib oʻtamiz, joriy yilning aprel oyida Oʻzbekiston Ilon Maskning "SpaceX" kompaniyasi bilan birgalikda  sunʼiy yoʻldoshni uchirish imkoniyatini koʻrib chiqayotgani haqida xabar berilgan edi.
Shu bilan birga, yil boshida Muhiddin Ibrohimov  Oʻzbekiston UTG'ga aʼzo davlatlar bilan birgalikda sunʼiy yoʻldosh uchirilishini maʼlum qilgan edi .
Oʻtgan yili Oʻzbekiston kosmosni tadqiq qilishga qaratilgan xalqaro shartnomaga qoʻshilganini qoʻshimcha qilamiz.
2022 yilda Qozogʻiston va Oʻzbekiston  Qozogʻiston bilan kosmik fazoni tinch maqsadlarda tadqiq qilish va foydalanish boʻyicha hamkorlik toʻgʻrisida hukumatlararo bitim imzoladi .