Oʻzbekiston va Moldova yuk tashuvlarini ruxsatnomasiz amalga oshiradi
2026 yildan boshlab Oʻzbekiston va Moldova ikki tomonlama hamda tranzit yoʻnalishlarda yuk tashuvlarini ruxsatnomasiz amalga oshirish boʻyicha kelishuvga erishdi.
Kishinyov shahrida oʻtkazilgan Oʻzbekiston–Moldova qoʻshma komissiyasi yigʻilishida avtomobil transportida xalqaro yuk tashuvlari masalalari muhokama qilindi va amaldagi kelishuvlarga tegishli oʻzgartirishlar kiritish toʻgʻrisida bayonnoma imzolandi.
Transport vazirligi maʼlumotida aytilishicha, 2026 yil boshidan kuchga kiradigan ushbu kelishuv orqali ikki davlat oʻrtasida ruxsatnomasiz tizim joriy etiladi.
“Ushbu qadam Yevropa yoʻnalishida avtomobil transporti orqali yuk tashuvlarini rivojlantirishda milliy tashuvchilar uchun qoʻshimcha imkoniyatlar yaratib, tashqi iqtisodiy aloqalar kengayishi va eksport zanjiri barqarorligini taʼminlashda muhim ahamiyat kasb etadi”, — deyiladi vazirlik axborotida.