2027 yil 1 yanvarga qadar amal qiladigan imtiyozlar Qarorning 5-ilovasidagi talablarga rioya etgan holda:
- turizm sohasi subʼektlari tomonidan import qilinadigan avtobus, elektrobus va mikroavtobuslar bojxona bojidan ozod etildi;
- Qoraqalpogʻiston Respublikasida roʻyxatdan oʻtgan va litsenziyaga ega turoperatorlarga ekstremal turlar uchun 2,4 litrdan kam boʻlmagan dvigatelga ega yuqori oʻtish qobiliyatili transport vositalarini import qilishda bojxona boji va utilizatsiya toʻlovini amaldagi stavkadan 25 foiz miqdorida 3 yilda boʻlib-boʻlib toʻlashga ruxsat berildi;
turizm subʼektlari import qiladigan avtobus, elektrobus va mikroavtobuslar sonidan qatʼi nazar, ularga bir dona sertifikat berishga ruxsat etildi.
2030 yil 1 yanvarga qadar amal qiladigan imtiyoz
- «Brand Finance» kompaniyasining TOP-50 roʻyxatiga kiruvchi brend bilan dastlabki kelishuvga ega holda mehmonxona qurilishini boshlagan tadbirkorlar, ushbu brend talabiga muvofiq olib kelinadigan asbob-uskunalar, texnika, transport vositalari, mebel va inventarlar uchun bojxona boji toʻlashdan ozod qilinadi.