Ўзбекистон ва Молдова юк ташувларини рухсатномасиз амалга оширади
2026 йилдан бошлаб Ўзбекистон ва Молдова икки томонлама ҳамда транзит йўналишларда юк ташувларини рухсатномасиз амалга ошириш бўйича келишувга эришди.
Кишинёв шаҳрида ўтказилган Ўзбекистон–Молдова қўшма комиссияси йиғилишида автомобиль транспортида халқаро юк ташувлари масалалари муҳокама қилинди ва амалдаги келишувларга тегишли ўзгартиришлар киритиш тўғрисида баённома имзоланди.
Транспорт вазирлиги маълумотида айтилишича, 2026 йил бошидан кучга кирадиган ушбу келишув орқали икки давлат ўртасида рухсатномасиз тизим жорий этилади.
“Ушбу қадам Европа йўналишида автомобиль транспорти орқали юк ташувларини ривожлантиришда миллий ташувчилар учун қўшимча имкониятлар яратиб, ташқи иқтисодий алоқалар кенгайиши ва экспорт занжири барқарорлигини таъминлашда муҳим аҳамият касб этади”, — дейилади вазирлик ахборотида.