O‘zbekistonda barcha maktab bitiruvchilari davlat tilidan imtihon topshiradi
Endi ta’lim tili o‘zbek tili bo‘lmagan sinf bitiruvchilari ham davlat tili — o‘zbek tilidan imtihon topshiradi. Bu haqda Maktabgacha va maktab ta’limi vaziri Hilola Umarova o‘zining Telegram’dagi sahifasida ma’lum qildi.
PARADIGMA.uz
Unga ko‘ra, maktabgacha va maktab ta’limi vazirining 2025-yil 20-fevraldagi 65-sonli buyrug‘i bilan umumiy o‘rta ta’lim muassasalarida yakuniy davlat attestatsiyasi o‘tkazish tartibi belgilangan.
Mazkur hujjatga asosan umumiy o‘rta ta’lim muassasalarida yakuniy davlat attestatsiyasi o‘tkaziladigan fanlar ro‘yxati va imtihon o‘tkazish shakllari, umumta’lim fanlari hamda xorijiy tillarni bilish darajasini baholovchi milliy va xalqaro tan olingan sertifikatlar ro‘yxati tasdiqlandi.
Unga ko‘ra, 9-sinf o‘quvchilarining yakuniy davlat attestatsiyasi:
— Ona tili va adabiyoti (ta’lim o‘zbek tilida olib boriladigan sinflar uchun) fanidan – yozma;
— Davlat tili (ta’lim tili o‘zbek tili bo‘lmagan sinflar uchun) – yozma;
— Matematika fanidan – yozma;
— O‘zbekiston tarixi fanidan – yozma/og‘zaki;
— Jismoniy tarbiya fanidan – amaliy shaklda o‘tkaziladi.
11-sinf o‘quvchilarining yakuniy davlat attestatsiyasi:
— Matematika (Asosiy) / Matematika (Chuqurlashtirilgan) fanidan – yozma;
— Tarix fanidan – yozma;
O‘quvchining tanlovi bo‘yicha:
— Ona tili va adabiyoti (qoraqalpoq, rus, qozoq, turkman, tojik, qirg‘iz tilida ta’lim bo‘lgan sinflar uchun), Biologiya, Fizika, Kimyo, Davlat huquq asoslari, Geografiya fanlaridan – yozma;
— Chet tili fanidan yozma/og‘zaki shaklda o‘tkaziladi.
Shuningdek, 2025-yilidan boshlab ta’lim o‘zbek tilida olib borilmaydigan umumiy o‘rta ta’lim muassasalarining 11-sinf bitiruvchilari uchun ham Davlat tilidan yakuniy nazorat imtihonlarini topshirish majburiy bo‘lishi belgilangan.
Maktab direktori, uning oʻrinbosarlari hamda maktabgacha taʼlim tashkiloti rahbarlarining ish haqi miqdorlari oshiriladi. Bu haqda Maktabgacha va maktab taʼlimi vaziri Hilola Umarova maʼlum qildi.
Maktab o‘quvchilarining bahorgi ta’tili 21-mart kunidan boshlanadi. Bu haqda Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi matbuot xizmati ma’lum qildi.
Maktab va matagacha taʼlim vaziri Hilola Umarova pedagoglarni "Tashabbusli byudjet" loyihasiga jalb qilish qonunbuzarlik ekanligini eslatib, oʻzining Telegram-kanalida post joyladi.
Chilonzor tumanidagi 188-sonli umumtaʼlim maktabida bolani kaltaklagan rus tili oʻqituvchisi boshqa bir qancha huquqbuzarliklarni sodir etgani sababli javobgarlikka tortildi. Bu haqda Bolalar ombudsmani xabar berdi.
Toshkentda maktab oʻquvchisi "samosud" qilindi
Ijtimoiy tarmoqlarda Toshkentdagi maktablarning birida oʻqituvchi oʻquvchini kaltaklagani tasvirlangan video tarqaldi. Mazkur holatda Toshkent shahar maktabgacha va maktab taʼlimi boshqarmasi munosabat bildirdi.
Putin tashrifi munosabati bilan Toshkentdagi bir qancha taʼlim muassasalarida imtihonlar boshqa sanaga koʻchirildi
Bugun, 27- may dushanba kuni, taʼlim muassasalarida belgilangan bir qancha imtihonlar boshqa sanaga qoldirilganligi aniqlandi. Buni «Paradigma.uz» ning bir qancha manbaalari tasdiqlamoqda.