Mazkur chora-tadbirlar “Mahallani rivojlantirish va jamiyatni yuksaltirish yili” dasturi hamda “Oʻzbekiston — 2030” strategiyasini amalga oshirishga qaratilgan davlat dasturi loyihalariga kiritilgan.
Shuningdek, bunday toifadagi jinoyatlarni tergov qilish prokuratura organlarining mutlaq vakolatiga oʻtkazilishi rejalashtirilmoqda. Ishlarni samarali koʻrib chiqish maqsadida maxsus tergovchilar va sudyalar tayyorlanadi.
Avvalroq Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputati Dilnoza Azizova bolalarga nisbatan jinsiy zoʻravonlikning har qanday shakli uchun umrbod ozodlikdan mahrum qilish jazosini belgilash tashabbusi bilan chiqqan edi. Ushbu taklif Namangan viloyatida 7 yoshli qarindoshiga nisbatan jinsiy jinoyat sodir etilgan holat ortidan ilgari surilgan.
Maʼlum qilinishicha, gumonlanuvchi shaxs avval ham bir necha bor turli jinoyatlar, jumladan, nomusga tegish va jinsiy ehtiyojni zoʻrlik ishlatib gʻayritabiiy usulda qondirish kabi jinoyatlar uchun sudlangan boʻlgan.