Мазкур чора-тадбирлар “Маҳаллани ривожлантириш ва жамиятни юксалтириш йили” дастури ҳамда “Ўзбекистон — 2030” стратегиясини амалга оширишга қаратилган давлат дастури лойиҳаларига киритилган.
Шунингдек, бундай тоифадаги жиноятларни тергов қилиш прокуратура органларининг мутлақ ваколатига ўтказилиши режалаштирилмоқда. Ишларни самарали кўриб чиқиш мақсадида махсус терговчилар ва судьялар тайёрланади.
Аввалроқ Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутати Дилноза Азизова болаларга нисбатан жинсий зўравонликнинг ҳар қандай шакли учун умрбод озодликдан маҳрум қилиш жазосини белгилаш ташаббуси билан чиққан эди. Ушбу таклиф Наманган вилоятида 7 ёшли қариндошига нисбатан жинсий жиноят содир этилган ҳолат ортидан илгари сурилган.
Маълум қилинишича, гумонланувчи шахс аввал ҳам бир неча бор турли жиноятлар, жумладан, номусга тегиш ва жинсий эҳтиёжни зўрлик ишлатиб ғайритабиий усулда қондириш каби жиноятлар учун судланган бўлган.
Ўзбекистонда Исломий банк фаолияти жорий этилади
Эндиликда банклар тўлиқ ёки анъанавий тизим билан бирга исломий банк хизматларини кўрсатиши, шунингдек, исломий молия операциялари учун алоҳида солиқ тартиби қўлланилиши мумкин.
Россия генералини ўлдиришда айбланган ўзбекистонлик эркак умрбод қамалди
Москвадаги 2-Ғарбий округ ҳарбий суди ўзбекистонлик Аҳмаджон Қурбоновни Россия Қуролли Кучларининг радиация, кимёвий ва биологик ҳимоя кучлари бошлиғи, генерал-лейтенант Игорь Кирилловнинг ўлимига сабаб бўлган террористик ҳужумни содир этганликда айблаб, умрбод озодликдан маҳрум қилиш жазосига ҳукм қилди.
Ўзбекистонда АИ-92 бензини нархи арзонлашади
Ишлаб чиқаришни оптималлаштириш ва таннархни камайтириш натижасида АИ-92 маркали бензинининг бир тоннаси учун биржа бошланғич нархи 12 881 000 сўмдан 12 628 000 сўмга туширилди.