Toshkent viloyatidagi 50 son manzil-koloniyasida jazo muddatini oʻtayotgan 36 yoshli mahkum T.I. koloniya xodimlari tomonidan qiynoqqa solinib, soʻng asossiz ravishda intizomiy boʻlinmaga joylashtirilgani haqida xabar berilgan edi. Bosh prokuratura holat yuzasidan izoh berdi.
Aniqlanishicha, T.I. koloniyadagi ichki tartib qoidalarini buzganligi sababli koloniya boshligʻining 28 fevraldagi qaroriga asosan oʻn sutka intizomiy boʻlinmaga kiritish tariqasidagi intizomiy jazoga tortilgan.
Qaror Toshkent maxsus prokuratura tomonidan oʻrganilib, 04 martdagi intizomiy jazoni bekor qilish boʻyicha protest keltirilgan.
Joriy yilning 5 mart kuni mahkum T.I. sogʻligʻidan shikoyat qilib, Piskent tuman tez tibbiy yordamga murojaat qilgan va 15 mart kuniga qadar Terapiya boʻlimida “oʻtkir bronxit va surunkali tonzillit kasalligi” tashxisi bilan davolangan.
"Piskent tumani tibbiyot birlashmasining 1798/31-sonli tibbiy bayonnomasidan koʻchirmada mahkum T.I.da tan jarohatlari borligi aniqlandi", deyiladi munosabatda.
Qoʻshimcha qilinishicha, mahkum T.I. koloniya xodimlari tomonidan qiynoqqa solinganligi holati oʻrganilib, voqea joyi koʻzdan kechirilgan hamda mahkum sogʻligʻidan shikoyati yoʻqligi sababli sud-tibbiy ekspertizasidan oʻtishdan bosh tortgan.
Koloniya xodimlarining xatti-harakatlariga huquqiy baho berish uchun xizmat tekshiruvi tayinlangan. Toshkent maxsus prokuraturasi tomonidan tergovga qadar tekshiruv harakatlari oʻtkazilmoqda
Toshkentda haydovchi bir necha kishini mashinada bosib ketishga urindi
Ijtimoiy tarmoqlarda Toshkent shahrida oq rangdagi "Gentra" mashinasining haydovchisi avtomobilni bir guruh odamlarga qarata haydagani tasvirlangan videolar tarqaldi. Mazkur holatga poytaxt IIBB YHXB rasmiy izoh berdi.
Surxondaryo viloyati Qiziriq tumani hokimi Anvar Oripov oʻz arizasiga koʻra lavozimidan ozod etilib, uning oʻrniga maʼlum muddat viloyat IIBga rahbarlik qilgan Sherxon Allamurotov hokim etib tayinlandi. Bu haqda viloyat hokimligi matbuot xizmati xabar berdi.
Ijtimoiy tarmoqlarda Toshkent viloyatida bir guruh yoshlar mazkur hududdan oʻtuvchi avtomobil yoʻlini egallab, shovqin-suron koʻtargani tasvirlangan video tarqalgan edi. Holat viloyat Ichki ishlar boshqarmasi tomonidan oʻrganilib, huquqbuzarlarning ishi sudga oshirilgan. Sud qarori bilan ularga nisbatan 10 sutkalik qamoq jazosi belgilandi. Bu haqda Toshkent viloyati IIBB YHXB axborot xizmati maʼlum qildi.