Аниқланишича, Т.И. колониядаги ички тартиб қоидаларини бузганлиги сабабли колония бошлиғининг 28 февралдаги қарорига асосан ўн сутка интизомий бўлинмага киритиш тариқасидаги интизомий жазога тортилган.
Қарор Тошкент махсус прокуратура томонидан ўрганилиб, 04 мартдаги интизомий жазони бекор қилиш бўйича протест келтирилган.
Жорий йилнинг 5 март куни маҳкум Т.И. соғлиғидан шикоят қилиб, Пискент туман тез тиббий ёрдамга мурожаат қилган ва 15 март кунига қадар Терапия бўлимида “ўткир бронхит ва сурункали тонзиллит касаллиги” ташхиси билан даволанган.
"Пискент тумани тиббиёт бирлашмасининг 1798/31-сонли тиббий баённомасидан кўчирмада маҳкум Т.И.да тан жароҳатлари борлиги аниқланди", дейилади муносабатда.
Қўшимча қилинишича, маҳкум Т.И. колония ходимлари томонидан қийноққа солинганлиги ҳолати ўрганилиб, воқеа жойи кўздан кечирилган ҳамда маҳкум соғлиғидан шикояти йўқлиги сабабли суд-тиббий экспертизасидан ўтишдан бош тортган.
Колония ходимларининг хатти-ҳаракатларига ҳуқуқий баҳо бериш учун хизмат текшируви тайинланган. Тошкент махсус прокуратураси томонидан терговга қадар текширув ҳаракатлари ўтказилмоқда