Toshkent hamda Samarqand viloyatidagi avtomobillarga yonilg‘i quyish shoxobchalarida (AYoQSh) yaroqsiz avtobenzin sotilayotgani aniqlandi. Bu haqda Raqobat qo‘mitasi axborot xizmati xabar berdi.
Ulashish:
Самарқанд ва Тошкент вилоятларида яроқсиз бензин сотаётганлар ушланди
Qayd etilishicha, Toshkent viloyatida faoliyat olib boruvchi "Black Gold Energy" (AI-92 hamda AI-95 markali) hamda "Safomax oil" mas’uliyati cheklangan jamiyatlarida (AI-92 markali) sotilayotgan benzinlar davlat standarti talablariga mos emasligi aniqlangan.
Shuningdek, Samarqand viloyati Jomboy tumanida joylashgan "Happy oil" MCHJga qarashli AYoQShda sotilayotgan AI-95 markali avtobenzin yoqilg‘isi ham yaroqsiz bo‘lib chiqqan.
Yuqoridagi aniqlangan holatlarga muvofiq, qo‘mitaning hududiy boshqarmalari tomonidan “Iste’molchilarning huquqlarini himoya qilish to‘g‘risida”gi qonun talablari buzilishi alomatlari bilan 3 ta xo‘jalik yurituvchi subyektga nisbatan ish qo‘zg‘atgan.
Jami 22 mln so‘mga yaqin pul mablag‘larini iste’molchilarga qayta hisob-kitob qilish to‘g‘risida bajarilishi majburiy bo‘lgan ko‘rsatmalar berilgan.