Қайд этилишича, Тошкент вилоятида фаолият олиб борувчи "Black Gold Energy" (AI-92 ҳамда AI-95 маркали) ҳамда "Cafomax oil" масъулияти чекланган жамиятларида (AI-92 маркали) сотилаётган бензинлар давлат стандарти талабларига мос эмаслиги аниқланган.
Шунингдек, Самарқанд вилояти Жомбой туманида жойлашган "Happy oil" МЧЖга қарашли АЁҚШда сотилаётган AI-95 маркали автобензин ёқилғиси ҳам яроқсиз бўлиб чиққан.
Юқоридаги аниқланган ҳолатларга мувофиқ, қўмитанинг ҳудудий бошқармалари томонидан "Истеъмолчиларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш тўғрисида"ги қонун талаблари бузилиши аломатлари билан 3 та хўжалик юритувчи субъектга нисбатан иш қўзғатган.
Жами 22 млн сўмга яқин пул маблағларини истеъмолчиларга қайта ҳисоб-китоб қилиш тўғрисида бажарилиши мажбурий бўлган кўрсатмалар берилган.
Ижтимоий тармоқларда Мактабгача таълим муассасаларининг бирида тарбияланувчи болаларнинг кўз ўнгида бўғма илон билан "Илон ўйини" томошасини ўтказгани тасвирланган видео тарқалди. Мазкур ҳолатга Болалар омбудсмани расмий муносабат билдирди.