Samarqandda yerosti chiqindi saqlash majmuasi tashkil etildi
Oʻzbekistonda ilk bor Samarqand shahri Qorasuv massivi «Obod maskan» MFYda 2 ta yarim yerosti chiqindi saqlovchi maxsus qutilar majmuasi ishga tushirildi.
Samarqand viloyati Chiqindilarni boshqarish va sirkulyar iqtisodiyotni rivojlantirish boshqarmasi aholidan toʻplanadigan maishiy chiqindilarning atrofga sochilib ketmasligi, issiq kunlarda turli noxush hidlar tarqalishining oldini olish va fuqarolarga qulay shart-sharoit yaratish maqsadida shu tashabbusni amalga oshirdi.
Maʼlumot uchun: mazkur yerosti chiqindi saqlash majmuasi 2 metr chuqurlikda joylashtirilgan boʻlib, ularning har biriga 2 tadan jami 4 ta maxsus konteyner oʻrnatilgan. Konteynerlarning sigʻimi 3 metr kub, yaʼni 550 litrni tashkil etadi va 1000-1500 nafar aholiga xizmat qiladi. Kelgusida bu kabi yer osti majmuasidan hududda yana 5 ta qurish rejalashtirilgan.
Mahalliy aholi tomonidan bu kabi samarali chora-tadbirlar mamnuniyat bilan qarshilanib, ilgari shamol yoki turli hayvonlar tufayli chiqindilarning yer ustiga sochilib ketilishi kabi holatlarning oldini olishda maʼqul yechim boʻlgani taʼkidlandi.
Bu kabi chora-tadbirlar respublika boʻyicha izchil davom ettiriladi.