Samarqandlik 26 nafar oʻqituvchiga 165 million soʻm kompensatsiya toʻlandi
26 ta maktabda faoliyat yuritgan ChQBT fani oʻqituvchilari ishdan boʻshatilgandan soʻng kompensatsiya pullarining berilmagani yuzasidan ommaviy murojaat bilan chiqishdi.
Samarqand shahridagi 26 ta umumiy oʻrta taʼlim maktabida faoliyat yuritgan chaqiriqqacha boshlangʻich tayyorgarlik (ChQBT) fani oʻqituvchilari ishdan boʻshatilgandan soʻng toʻlanishi kerak boʻlgan kompensatsiya pullarining berilmagani yuzasidan Samarqand shahar adliya boʻlimiga ommaviy murojaat bilan chiqishdi.
Samarqand viloyat adliya boshqarmasining maʼlum qilishicha, murojaat asosida oʻtkazilgan oʻrganishlarda ushbu 26 nafar oʻqituvchiga ishdan boʻshash nafaqa toʻlovlari ish beruvchi tomonidan oʻz vaqtida va toʻliq amalga oshirilmagani aniqlandi.
Yuzaga kelgan huquqbuzarlikni bartaraf etish maqsadida Samarqand shahar maktabgacha va maktab taʼlimi boʻlimiga qonun hujjatlarining buzilishi, ularning sabablari va bunga olib keluvchi shart-sharoitlarni bartaraf etish toʻgʻrisida rasmiy taqdimnoma kiritilib, huquqiy taʼsir choralar qoʻllanildi. Buning natijasida 26 nafar oʻqituvchiga jami 165 million 106 ming 484 soʻm kompensatsiya puli toʻlab berildi.