Shavkat Mirziyoyev Saudiya investitsiyalar vazirini qabul qildi
Oʻzbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev 15 oktabr kuni Toshkentda Saudiya Arabistoni Podshohligi investitsiyalar vaziri Xolid al-Falihni qabul qildi. Bu haqda davlat rahbari matbout xizmati xabar qildi.
Saudiya Arabistonining yetakchi kompaniyalari rahbarlaridan iborat nufuzli delegatsiyaga boshchilik qilayotgan Xolid al-Falih bilan uchrashuvda "Yashil" energetika, qishloq xoʻjaligi, elektrotexnika, koʻchmas mulk, mamlakatimiz hududlarida infratuzilmani modernizatsiya qilish va boshqa ustuvor yoʻnalishlardagi loyiha va tashabbuslarni tez fursatda amalga oshirishga eʼtibor qaratildi.
Kuni kecha Toshkent shahrida oʻtgan Hukumatlararo komissiya va Ishbilarmonlar kengashining navbatdagi yigʻilishlarining samarali natijalari, ular doirasida yangi bitim va shartnomalar imzolangani yuksak baholandi.
Matbuot xizmati maʼlumotlariga koʻra, ikki davlat oʻrtasidagi qoʻshma loyihalar portfeli 27 milliard dollarga yetgan. Jumladan, "ACWA Power" kompaniyasi bilan energetika sohasida 15 milliard dollarlik qator yirik loyihalar amalga oshirilmoqda.
Rossiya–Ukraina urushi boshlanganidan soʻng, bir qator Yevropa Ittifoqi davlatlarining Markaziy Osiyoga, xususan Oʻzbekistonga boʻlgan qiziqishi sezilarli darajada ortdi. Bu holat mintaqadagi geosiyosiy muvozanat oʻzgarayotgani, shuningdek, Yevropa Ittifoqining yangi tashqi siyosiy strategiyasidan dalolat beradi.