SpaceX tarixda ilk marotaba insonlarni qutb orbitalariga joʻnatmoqchi
Asosan kosmik texnikalar ishlab chiqarishga ixtisoslashgan — SpaceX endilikda inson qadami yetmagan qutb orbitalariga ilk marotaba oʻzining ekipajini yubormoqchi. Bu haqda kompaniyaning oʻzi xabar berdi.
Ekipaj Xalqaro kosmik stansiyadan koʻrinmaydigan koʻrinmaydigan Shimoliy va Janubiy yarimsharlarga joʻnatiladi. Bu ishga oldin koinotda boʻlmagan 4 kishi jalb qilingan. Ular manzilga kompaniyaning oʻziga tegishli boʻlgan "Falcon 9" raketasi orqali uchishadi.
Yuborilayotgan ekipajning asosiy vazifasi 450 km balandlikdagi issiq plazma quyqalari haqida maʼlumot toʻplashdan iborat. Ular shu bilan birga atmosferada shimoliy chiroqlarni eslatuvchi optik taʼsirlar — "Stiv"larning paydo boʻlishi haqidagi maʼlumotlarga ham ega boʻlishadi.
Ekipaj tarkibi shu ishni olib borayotgan tadbirkor Chan Vang va ikki olimdan iborat. Ular kemada kuzatishlar va tajribalar oʻtkazishga moʻljallangan shisha gumbazda ish olib boradi.
Bu ekspeditsiya 2024 yilning oxiriga rejalashtirilgan. Agarda bu muvaffaqiyatli boʻlsa insoniyat tarixda birinchi marotaba koinotdan Shimoliy va Janubiy qutblarni jonli koʻrish imkoniyatiga ega boʻladi.