TIV Tailanddagi oʻzbekistonliklarni ogohlantirdi
Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi Tailand va Kambodja oʻrtasidagi chegarada yuz bergan qurolli toʻqnashuv yuzasidan munosabat bildirib, u yerdagi oʻzbekistonliklarga ogohlantirish bilan chiqdi.
Qayd etilishicha, vazirlik yuzaga kelgan vaziyatni diqqat bilan kuzatmoqda. TIV barcha tomonlarni vaziyatni tinch yoʻl bilan hal qilishga va xalqaro huquq normalariga rioya qilishga chaqirgan.
“Mamlakatimizning Bangkokdagi Bosh konsulxonasi maʼlumotlariga koʻra, hozirgi vaqtda Tailand va Kambodjada istiqomat qilayotgan Oʻzbekiston fuqarolari orasida jabrlanganlar mavjud emas. Tailand poytaxti va turizm markazlarida vaziyat barqaror boʻlib, xorijiy sayyohlar uchun xavf-xatar mavjud emas. Shu bilan birga, Oʻzbekiston fuqarolaridan Kambodja bilan chegaradosh hududlarga safar qilmaslikni va rasmiy xabarlarni kuzatib borishni soʻraymiz”,  — deyiladi TIV munosabatida.
Shuningdek, fuqarolar favqulodda vaziyatlarda mamlakatning Bangkokdagi Bosh konsulxonasi raqamlari (+66-2) 675-3995 yoki (+66-2) 675-3996 orqali murojaat qilish mumkinligi qayd etildi.
2025 yil oxiriga kelib dunyo yana bir achchiq haqiqatga guvoh boʻldi: tarixiy bahslar diplomatiya doirasidan chiqib ketsa, ular osonlikcha qurolli toʻqnashuvga aylanishi mumkin. Buni Tayland va Kambodja oʻrtasidagi navbatdagi nizo yaqqol namoyon etdi. 7 dekabr kuni yana avj olgan otishmalar Janubi-Sharqiy Osiyoni xavfli inqiroz yoqasiga olib keldi.
Tailand va Kambodja Malayziyada muzokara oʻtkazishga kelishib oldi
Tailand va Kambodja dushanba kuni Malayziyada toʻrt kundan beri davom etgan mojaroga barham berish boʻyicha muzokaralar oʻtkazishga kelishib oldi. Bu haqda BBC xabar qildi.