Tugʻruq maskanining achinarli ahvoli: Saida Mirziyoyeva holatni oʻrgandi
1972 yilda qurilgan mazkur bino hozirda 13 mingdan ortiq aholiga xizmat koʻrsatib, 16 ta qishloq uchun yagona tugʻruq maskani hisoblanadi.
«Sogʻliqni saqlashdagi muammolarni faqat hisobotlar orqali baholab boʻlmaydi, buni joyida koʻrish mumkin», — dedi Prezident Administratsiyasi rahbari tibbiyot muassasalari faoliyati bilan tanishuv chogʻida.
Samarqand viloyati Urgut tumanida 1972 yilda qurilgan mazkur bino hozirda 13 mingdan ortiq aholiga xizmat koʻrsatib, 16 ta qishloq uchun yagona tugʻruq maskani hisoblanadi. Shunga qaramasdan, muassasaning moddiy-texnik holati zamonaviy talablarga javob bermaydi.
Prezident Administratsiyasi rahbarining taʼkidlashicha, tibbiyot muassasasidagi yuklama nihoyatda katta, mavjud sharoit esa, jumladan, kabinetlardan suv tomchilab oqayotgani, qoʻshimcha izoh talab qilmaydi.
Shu munosabat bilan diagnostika, davolash jarayonlari hamda tibbiy kadrlar tayyorlash standartlarini qayta koʻrib chiqish zarurligi qayd etildi. Mutasaddilarga mavjud kamchiliklarni bartaraf etish va tibbiy xizmat sifatiga alohida eʼtibor qaratish boʻyicha topshiriqlar berildi.
Endi bemorlar zarur tibbiy yordam uchun toʻgʻri keladigan muassasani oʻzlari tanlaydi
Bemorlarga zarur ixtisoslashtirilgan tibbiy yordamni oʻz vaqtida koʻrsatish maqsadida ular bir tibbiyot muassasasidan boshqasiga oʻtkaziladi. Koʻchirish jarayonida bemorlar zarur tibbiy yordamni taqdim eta oladigan muassasani oʻzlari tanlashi mumkin. Oʻtkazish shifokor tomonidan berilgan tibbiy koʻrsatma asosida amalga oshiriladi. Bemorlarni koʻchirish jarayoni bepul amalga oshiriladi.