Ukraina o‘ttiz kunlik sulhga rozi bo‘ldi
Kecha, 11-mart kuni Saudiya Arabistonining Jidda shahrida AQSh hamda Ukraina delegatsiyalari o‘rtasida muzokaralar bo‘lib o‘tdi. Bu haqda Ukraina Prezidenti matbuot xizmati xabar berdi.
Фото: Офис Президента Украины
Qayd etilishicha, Jidda shahridagi mazkur uchrashuv valiahd shahzoda Muhammad bin Salmonning tashabbusi bilan amalga oshirilgan. Uchrashuv davomida AQSh va Ukrainadan kelgan delegatsiyalar tomonidan bir qator muhim kelishuvlarga erishilgan.
Avvalo, Ukraina delegatsiyasi yana bir bor Ukraina xalqi nomidan Prezident Trampga, AQSh Kongressi va xalqiga chuqur minnatdorchilik bildirib o‘tdi. Shundan so‘ng Ukraina delegatsiyasi 30 kun mobaynida Rossiyaga o‘t ochish to‘xtatilishini ma’lum qildi.
Faqat bu shartga Rossiya ham amal qilsagina, qaror o‘z kichida qoladi. Uchrashuv davomida Amerikaning bu taklifini qo‘llab quvvatlagan Ukraina uchun AQSh tomonidan harbiy yordam davom ettiriishi aytildi.
Shuningdek, uchrasuv davomida harbiy asirlarni almashish, hibsga olingan tinch aholini ozod qilish va majburan ko‘chirilgan ukrainalik bolalarni qaytarish kabi muhim masalalar ham muhoka qilingan.