Unda qayd etilishicha, yuqorida keltirilgan 25 ta holat oqibatida tabiatga 29 million 702 ming 400 soʻm zarar yetkazilgan. Shuningdek, vazirlik ushbu holatni nazorat ostiga olgan holda Buxoro viloyatining choʻl hududlarida reyd tadbiri oʻtkazgan.
Ekologiya vazirligi choʻl hududlarida oʻtkazilgan nazorat reyd tadbirlari davomida saksovul yuklangan samosval haydovchilari orqasidan quvlayotgan "ekoinspektorlar" videosini eʼlon qildi. Videoda noqonuniy daraxt kesuvchilarning qochish vaqtida daraxtni yoʻlga tashlab ketib, boʻlaklarini inspektorlarning mashinalariga qarata uloqtirganini koʻrish mumkin.
Huquqbuzarlarga nisbatan Maʼmuriy javobgarlik toʻgʻrisidagi kodeksning 79-moddasi 1-qismi — daraxtlar va boshqa oʻsimliklarni noqonuniy kesish (fuqarolarga bazaviy hisoblash miqdorining 25 baravaridan 50 baravarigacha miqdorda jarima solishga sabab boʻladi) bilan maʼmuriy bayonnomalar tuzilgan.
Shuningdek, Ekologiya vazirligi va uning hududiy boshqarmalari tomonidan Respublikaning barcha hududlarida saksovullarning noqonuniy kesilishiga qarshi reyd tadbirlari doimiy tarzda oʻtkazilayotganini, bu boradagi har qanday huquqbuzarlik qatʼiy qonuniy javobgarlikka sabab boʻlishini bildirilgan.