Qirgʻizistonda endi mahkumlar davlat lavozimlarida ishlamaydi
Хабарга кўра, судланганлиги бўлган, шу жумладан олиб ташланган ёки жиноий иши реабилитация қилинмаган асослар бўйича тугатилган (ўта оғир жиноятлар, эҳтиётсизлик оқибатида содир этилган унча оғир бўлмаган жиноятлар ҳамда томонларнинг ярашувининг айрим ҳолатлари бундан мустасно) қуйидаги лавозимлар даъвогар бўла олмайди :
Қирғизистон Республикаси Президентлигига номзод бўлиш ва унинг лавозимини эгаллаш;
номзодлар рўйхатга олинади ва Жогорку Кенеш депутатлигига сайланади;
Вазирлар Маҳкамаси раиси, унинг аъзолари ва бошқа ижро этувчи ҳокимият органлари раҳбарлари лавозимларини эгаллайди;
Марказий сайлов комиссияси аъзоси бўлиш;
Миллий банк раиси, унинг ўринбосарлари ва бошқаруви аъзолари лавозимларини эгаллайди;
Ҳисоб палатасининг аудиторлари бўлиш.
Бундан ташқари, диний арбоблар диний фаолият тўхтатилган пайтдан бошлаб беш йил давомида Қирғизистон Республикаси Президенти ёки Юқори Кенгаш депутати этиб сайланиш ҳуқуқига эга эмас этиб белгиланди.
Қонун расмий эълон қилинган кундан бошлаб 10 кун ўтгач кучга киради.
Маълум бўлишича, мазкур қонун фуқароларнинг давлат органларига ишончини ошириш, мансабдор шахсларнинг бенуқсон обрўйини шакллантириш ва қонун устуворлиги тамойилини мустаҳкамлашга қаратилган.
Қирғизистон президенти Садир Жапаров Миллий хавфсизлик давлат қўмитаси раиси ва Вазирлар Маҳкамаси раиси ўринбосари Камчибек Ташиевни, собиқ дўсти бўлишига қарамай, лавозимидан озод қилди.
Қирғизистон президенти Садир Жапаров фармони билан Қамчибек Ташиев Вазирлар Маҳкамаси раиси ўринбосари — Давлат миллий хавфсизлик қўмитаси раиси лавозимидан озод этилди.