Тошкентда 17 нафар фуқаро диний ташкилот тузишда гумонланиб ушланди
Давлат хавфсизлик хизмати ва Ички ишлар вазирлиги ходимлари томонидан Тошкент шаҳрида ўтказилган тезкор тадбирда ноқонуний диний жамоат фош этилди. Улар шу пайтга қадар пойтахтдаги ошхоналардан бирида тунги вақтда йиғилиб, турли йиғинларда қатнашиб келган.
Қайд этилишича, пойтахтдаги миллий таомлар ошхоналаридан бирида тунги вақтда божхона идораларининг 3 нафар ходими, Тошкент давлат шарқшунослик университети талабаси, Технопарк директори ўринбосари, хусусий автомактаб директори ўринбосари, "Сергели-авто" бозорида савдо билан шуғулланувчи шахслар ва бошқалардан иборат жами 17 нафар фуқаро овқатланиш баҳонасида тўпланиб, турли хил диний адабиётлардан фойдаланган ҳолда ноқонуний жамоат кўринишидаги йиғинларни ташкил этган. 1976-2001 йиллар оралиғида туғилган мазкур шахсларнинг кўпчилиги асли наманганлик бўлиб, ҳозирда Тошкент шаҳрида истиқомат қилади.
Аниқланишича, Божхона қўмитасининг бошқарма бошлиғи ўринбосари динга мутаассибларча берилиб, 2021 йилдан бошлаб мазкур норасмий диний дарсларни мунтазам равишда ташкил этиб келган. У ҳар бир дарс учун жамоат аъзоларидан маълум миқдорда пул йиғиб, "устозлар"га берган.
Гуруҳ аъзолари 1989 йилда Наманган вилоятида туғилган ва ҳозирда Миср Араб Республикасида бўлган шахсдан Telegram мессенжери орқали онлайн тарзда сабоқ олишган. Шунингдек, уларга Тошкент давлат шарқшунослик университети талабаси ҳам оффлайн тарзда диний маърузалар ўтган.
Ҳозирда Божхона қўмитаси бошқарма бошлиғи ўринбосари, божхона органлари тезкор ходими ва катта инспектори, шунингдек, Тошкент давлат шарқшунослик университети талабаси ҳамда жамоат аъзоларига Миср давлатидан туриб, онлайн тарзда диний сабоқ берган фуқарога нисбатан Жиноят Кодексининг 216-моддаси (Жамоат бирлашмалари ёки диний ташкилотларни қонунга хилоф равишда тузиш) билан жиноят иши қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда. Қолган фуқаролар жиноят иши доирасида гумонланувчи сифатида терговга жалб қилинган.
ИИВ ўз сафида тозалаш ишларини давом эттирмоқда
Маълумотларга кўра, 60 га яқин ходим ҳуқуқбузарликлари учун қўлга олинган ва жазоланган. Шунингдек, ноўрин ҳаракатлари учун 557 нафар раҳбар ва ходимга интизомий жазо қўлланилган. Тизимдаги турли қоидбузарликлар туфайли 479 нафар ходим ички ишлар органларидан бўшатилган.
ИИВ раҳбарияти илк бор Фурқатдаги ҳолат бўйича муносабат билдирди
Ички ишлар вазири маслаҳатчиси Зокиржон Алматов Фарғонанинг Фурқат туманида ИИБ ходимлари мактаб директори бўлган аёлни ечинтириб, калтаклагани юзасидан муносабат билдириб, “Бу — ўтакетган ваҳшийлик. У раҳбар [туман ИИБ бошлиғи — таҳр.] қайсидир йўллар билан амалга ўтириб қолган, деб ўйлайман... Биз ўзидан кетиб қолган бундай раҳбарларни асло кечирмаймиз”, — деди Алматов.