Toshkentda 17 nafar fuqaro diniy tashkilot tuzishda gumonlanib ushlandi
Davlat xavfsizlik xizmati va Ichki ishlar vazirligi xodimlari tomonidan Toshkent shahrida oʻtkazilgan tezkor tadbirda noqonuniy diniy jamoat fosh etildi. Ular shu paytga qadar poytaxtdagi oshxonalardan birida tungi vaqtda yigʻilib, turli yigʻinlarda qatnashib kelgan.
Qayd etilishicha, poytaxtdagi milliy taomlar oshxonalaridan birida tungi vaqtda bojxona idoralarining 3 nafar xodimi, Toshkent davlat sharqshunoslik universiteti talabasi, Texnopark direktori oʻrinbosari, xususiy avtomaktab direktori oʻrinbosari, "Sergeli-avto" bozorida savdo bilan shugʻullanuvchi shaxslar va boshqalardan iborat jami 17 nafar fuqaro ovqatlanish bahonasida toʻplanib, turli xil diniy adabiyotlardan foydalangan holda noqonuniy jamoat koʻrinishidagi yigʻinlarni tashkil etgan. 1976-2001 yillar oraligʻida tugʻilgan mazkur shaxslarning koʻpchiligi asli namanganlik boʻlib, hozirda Toshkent shahrida istiqomat qiladi.
Aniqlanishicha, Bojxona qoʻmitasining boshqarma boshligʻi oʻrinbosari dinga mutaassiblarcha berilib, 2021 yildan boshlab mazkur norasmiy diniy darslarni muntazam ravishda tashkil etib kelgan. U har bir dars uchun jamoat aʼzolaridan maʼlum miqdorda pul yigʻib, "ustozlar"ga bergan.
Guruh aʼzolari 1989 yilda Namangan viloyatida tugʻilgan va hozirda Misr Arab Respublikasida boʻlgan shaxsdan Telegram messenjeri orqali onlayn tarzda saboq olishgan. Shuningdek, ularga Toshkent davlat sharqshunoslik universiteti talabasi ham offlayn tarzda diniy maʼruzalar oʻtgan.
Hozirda Bojxona qoʻmitasi boshqarma boshligʻi oʻrinbosari, bojxona organlari tezkor xodimi va katta inspektori, shuningdek, Toshkent davlat sharqshunoslik universiteti talabasi hamda jamoat aʼzolariga Misr davlatidan turib, onlayn tarzda diniy saboq bergan fuqaroga nisbatan Jinoyat Kodeksining 216-moddasi (Jamoat birlashmalari yoki diniy tashkilotlarni qonunga xilof ravishda tuzish) bilan jinoyat ishi qoʻzgʻatilib, tergov harakatlari olib borilmoqda. Qolgan fuqarolar jinoyat ishi doirasida gumonlanuvchi sifatida tergovga jalb qilingan.