Xitoylik shifokor 5 ming kilometr masofadan turib operatsiya oʻtkazdi
30 iyul kuni xitoylik onkolog-xirurg bemordan 5000 kilometr uzoqlikda turib, uning oʻpkasidagi xavfli oʻsmani olib tashlash boʻyicha murakkab operatsiyani muvaffaqiyatli bajardi. Bu haqda xorij matbuotiga tayanib Sogʻliqni saqlash vazirligi axborot xizmati xabar berdi.
Qayd etilishicha, Sinzyan-Uygʻur avtonom rayonida yashovchi bemorda onkologik jarrohlik amaliyotini oʻtkazish zarurati tugʻilgan, ammo mahalliy shifoxonada yetarli malakaga ega mutaxassislar boʻlmaganligi sababli Xitoyning "MEDBOT" kompaniyasi tomonidan ishlab chiqarilgan robot-jarrohdan foydalanishga qaror qilingan.
Operatsiya Shanxay shifoxonasi onkologiya boʻlimi ilmiy rahbari va yetakchi jarrohi Lo Sinsuan tomonidan oʻtkazilgan. Bemor va jarrohni 5 ming kilometr masofa ajratib turganiga qaramay, 5G aloqa tizimi orqali robotni boshqarish davomida signal uzatilishida uzilish yoki kechikishlar deyarli kuzatilmagan.
"Robot jarrohligi — eng ilgʻor kam invaziv texnologiyalardan biri boʻlib, uning yordamida bajariladigan operatsiyalar yuqori aniqlik va asoratlar xavfi minimalligi bilan ajralib turadi. Buning natijasida bemorlarning jarrohlik amaliyotidan keyingi tiklanishi tezroq kechadi",
deydi Lo.