"Biznesni rivojlantirish banki" jarima toʻlaydigan boʻldi
"Biznesni rivojlantirish banki" reklama qonunchiligini buzganligi sababli jarimaga torttirildi. Bu haqda Raqobat qoʻmitasi axborot xizmati maʼlum qildi.
Qayd etilishicha, mazkur holat Raqobat qoʻmitasi tomonidan oʻtkazilgan monitoringlar natijasida aniqlanilgan. Toshkent shahrida joylashgan reklama monitorlarida, shuningdek internet platformasida "Biznesni rivojlantirish banki" ATB tomonidan taqdim etilgan kreditlar haqidagi maʼlumotlarda qarz shartlari toʻliq va aniq koʻrsatilmagan.
Jumladan, "Biznesga 1,5 milliard, yillik 17,5 foiz" va "Ot 17 % godovix, ipoteka na kvartiru v novostroyke" kabi mazmundagi reklamalarda kreditning muhim shartlari, foiz stavkalarining aniq sharti, toʻlov muddati va boshqa talablar qayd etilmagan.
Yuqoridagi holatlar yuzasidan qoʻmita Maxsus komissiyasi tomonidan "Biznesni rivojlantirish banki" ATBga nisbatan "Reklama toʻgʻrisida"gi hamda "Isteʼmolchilarning huquqlarini himoya qilish toʻgʻrisida"gi qonunlarining tegishli moddalari talablari buzilishi yuzasidan ish qoʻzgʻatilib, ishni koʻrib chiqish yakunlari yuzasidan moliyaviy jarima qoʻllash yuzasidan qaror qabul qilingan.
"Shuningdek, qonunbuzilish holatini bartaraf etish va kelgusida yoʻl qoʻymaslik yuzasidan koʻrsatma berildi", deyiladi qoʻmita tomonidan berilgan xabarda.
Oʻzbekistonda yoʻl harakati qoidalari boʻyicha yangi tartib joriy etildi: agar haydovchi rulda telefondan foydalanishni birinchi marta buzsa, unga jarima solinmaydi.
Italiyaning raqobatni himoya qilish organi — Antitrust-AGCM AQShning Apple kompaniyasiga mobil ilovalar bozorida ustun mavqeini suiisteʼmol qilgani uchun 98,6 million yevro miqdorida jarima soldi.
Oʻzbekiston elchixonasida Germaniyaning "AKA Bank" bosh ijrochi direktori Mark Vengrchik bilan uchrashuv boʻlib oʻtdi, deb xabar bermoqda "Dunyo" AA muxbiri.
Tojikistonda folbin va sehrgarlarga murojaat qilganlik va ularning xizmatlaridan foydalanganlik uchun maʼmuriy javobgarlik joriy etildi. Bunday xizmatlarga murojaat qilgan fuqarolar 3750 somoniy (396 dollar atrofida)dan 4500 somoniy (475 dollar atrofida)gacha jarimaga tortilishi mumkin. Bu haqda Tojikiston Ichki ishlar vazirligining Dushanbe boʻyicha boshqarmasi xabar qildi.