"Dubay shokoladi" da inson salomatligi uchun xavfli bakteriya aniqlandi
Toshkentdagi "Fix desser chocolatier" brendi ostidagi "Dubay shokoladi" Texnik jihatdan tartibga solish inspeksiyasi tomonidan oʻtkazilgan sinovlarda sogʻliq uchun xavfli bakteriyalar aniqlandi. Bu haqda nazorat inspeksiyasi matbuot xizmati xabar qildi.
"Dubay shokoladi"
Qayd etilishicha,  "Eco bozor"ning Beruniy filiali savdo nuqtalarida sotilayotgan "Dubay shokolad"dan tanlab olingan mahsulotlar sifat koʻrsatkichlari aniqlash maqsadida inspeksiya xodimlari tomonidan sinov laboratoriyasiga topshirildi.
"O‘zTest" DM sinov laboratoriyasi natijalariga koʻra shokoladdan quyidagi bakteriyalar aniqlandi:
— Mezofil aerob va fakultativ anaerob bakteriyalar (MAFAM), shuningdek, achitqi zamburugʻlarning yuqori darajadagi mavjudligi;
— Koli guruhidagi bakteriyalar (BGKP) va "Salmonella 25 g"bakteriyasining mavjudligi, bu esa meʼyoriy hujjatlarda qatʼiyan taqiqlangan;
"Bunday koʻrsatkichlar inson salomatligi uchun xavfli boʻlib, ayniqsa allergik kasalliklarni keltirib chiqarishi mumkin", deyiladi inspeksiya xabarida.
Bundan tashqari, mahsulotning tashqi koʻrinishi ham texnik reglament talablariga javob bermasligi aniqlangan. Xususan, Uz TR.490-022:2017-sonli "Oziq-ovqat mahsulotini tamgʻalash yuzasidan xavfsizligi toʻgʻrisida"gi umumiy texnik reglamentning  tegishli bandlari talablari buzilgan.