"Дубай шоколади"да инсон саломатлиги учун хавфли бактерия аниқланди
Тошкентдаги "Fix desser chocolatier" бренди остидаги "Дубай шоколади" Техник жиҳатдан тартибга солиш инспекцияси томонидан ўтказилган синовларда соғлиқ учун хавфли бактериялар аниқланди. Бу ҳақда назорат инспекцияси матбуот хизмати хабар қилди.
25.04.2025, 10:51
Қайд этилишича, "Ecо бозор"нинг Беруний филиали савдо нуқталарида сотилаётган "Дубай шоколад"дан танлаб олинган маҳсулотлар сифат кўрсаткичлари аниқлаш мақсадида инспекция ходимлари томонидан синов лабораториясига топширилди.
"O‘zТеsт" ДМ синов лабораторияси натижаларига кўра шоколаддан қуйидаги бактериялар аниқланди:
— Мезофил аэроб ва факультатив анаэроб бактериялар (МАФАМ), шунингдек, ачитқи замбуруғларнинг юқори даражадаги мавжудлиги;
— Коли гуруҳидаги бактериялар (БГКП) ва "Салмонелла 25 г"бактериясининг мавжудлиги, бу эса меъёрий ҳужжатларда қатъиян тақиқланган;
"Бундай кўрсаткичлар инсон саломатлиги учун хавфли бўлиб, айниқса аллергик касалликларни келтириб чиқариши мумкин", дейилади инспекция хабарида.
Бундан ташқари, маҳсулотнинг ташқи кўриниши ҳам техник регламент талабларига жавоб бермаслиги аниқланган. Хусусан, Uz ТR.490-022:2017-сонли "Озиқ-овқат маҳсулотини тамғалаш юзасидан хавфсизлиги тўғрисида"ги умумий техник регламентнинг тегишли бандлари талаблари бузилган.