«Metan zapravka»lar faoliyatiga vaqtincha cheklov kiritilmoqda
Holat qoʻshni davlat gaz tarmogʻida yuzaga kelgan texnik nosozlik sabab Oʻzbekistonga import qilinayotgan tabiiy gaz hajmi qisqargani bilan izohlanmoqda.
Bu haqda Energetika vazirligi maʼlum qildi.
Aholi va ijtimoiy soha obʼektlarini barqaror gaz bilan taʼminlash maqsadida zarur choralar koʻrilmoqda.
Maʼlumotda qayd etilishicha, birinchi navbatda aholi xonadonlari, maktab va bogʻchalar, shifoxonalar, oliy taʼlim muassasalari, issiqlik elektr stansiyalari kabi muhim obʼektlarni tabiiy gaz bilan uzluksiz taʼminlash ustuvor vazifa hisoblanadi.
Shuni inobatga olgan holda, mahalliy hokimliklar bilan kelishilgan maxsus reja-grafik asosida metan zapravkalar faoliyatiga vaqtincha cheklovlar kiritilmoqda.
Energetika vazirligiga koʻra, ushbu cheklovlar vaqtincha boʻlib, gaz bosimini meʼyorga keltirish boʻyicha amaliy ishlar olib borilmoqda. Vazirlik holat boʻyicha qoʻshimcha maʼlumot berilishini ham maʼlum qildi.
Peterburgda oʻzbek migrantlar endi kurerlik qilolmaydi
3 noyabrdan boshlab Sankt-Peterburgda xorijiy fuqarolarning kurerlik sohasida ishlashiga cheklov qoʻyildi. Qaror asosan patent bilan ishlayotgan Ozarboyjon, Oʻzbekiston, Tojikiston, Moldova va Ukraina fuqarolariga tegishli. Biroq, bu qarorning iqtisodiy natijalari — logistika tizimidagi izdan chiqishlar va yetkazib berish xizmatlarining sekinlashishi — yaqin oylarda oʻzini sezdirishi mumkin.