Oilada bolalarga nisbatan zo‘ravonlik sodir etganlar javobgarlikka tortiladi
Kecha, 21-oktyabr kuni Prezident tomonidan bolalarga nisbatan oilaviy (maishiy) zo‘ravonlik sodir etganlik uchun javobgarlik to‘g‘risidagi qonun imzolandi. Bu haqda "Huquqiy axborot" Telegram-kanalida ma’lum qilindi
Qayd etilishicha, mazkur qonun yuzasidan Jinoyat kodeksi va Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksga asosan bolalarga nisbatan oilaviy zo‘ravonlik sodir etganlik uchun javobgarlikni nazarda tutuvchi o‘zgartirishlar kiritilgan.
Shuningdek, Jinoyat-protsessual kodeksiga oilaviy (maishiy) zo‘ravonlik bilan bog‘liq ishlar yuzasidan yarashuv to‘g‘risidagi ariza faqat sud muhokamasi bosqichida berilishi mumkinligi belgilangan.
"Bolalarga nisbatan oilaviy (maishiy) zo‘ravonlik sodir etganlik uchun javobgarlik to‘g‘risidagi qonun rasmiy e’lon qilingan kundan e’tiboran kuchga kiradi", deyiladi qonunda.