Oʻzbekiston Janubiy Koreyadan 6 ta tez yurar poyezd xarid qilmoqchi
Janubiy Koreyaning "Hyundai Rotem" kompaniyasi sotuv boʻlimi vakili Bosung Kim Oʻzbekiston kompaniyadan 6 ta tez yurar poyezd xarid qilmoqchiligini bildirdi. Bu haqda Oʻzbekiston axborot agentligi maʼlum qildi
Unda qayd etilishicha, mazkur maʼlumot "Hyundai Rotem" kompaniyasi sotuv boʻlimi vakili Bosung Kim tomonidan Toshkentda tashkil etilgan "Aholi farovonligini oshirish uchun barqaror iqtisodiy oʻsish, sarmoya jalb qilish va tadbirkorlikni qoʻllab-quvvatlash boʻyicha amalga oshirilgan ishlar va istiqboldagi rejalar" mavzusidagi anjumanda aytilgan.
"Tadbirda Jahon banki, Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki, "UK Export Finance", "Export-Import Bank of Korea" kabi xalqaro moliya institutlari vakillari hamda yirik kompaniya rahbarlari qatnashgan", deyiladi agentlik xabarida.
Bundan tashqari, Transport vaziri Ilhom Mahkamov tadbirda 2024 yilning dastlabki sakkiz oyida butun mamlakat boʻylab 4,2 milliarddan ortiq yoʻlovchi tashishga erishilganini, bu koʻrsatkich 2023 yilning mos davri bilan solishtirganda 106,0 ga oshgani haqida gapirgan.
Yigʻilish davomida Oʻzbekiston xalqaro moliya tashkilotlari bilan 729 kilometr yoʻlni rekonstruksiya qilish boʻyicha 6 ta loyiha yoʻlga qoʻygani ham eʼtiborga olingan. "Qoʻngʻirot – Beynau" yoʻnalishidagi 240 kilometr yoʻl foydalanishga topshirgan. "Guliston – Andijon", "Dushanbe – Termiz", "Buxoro – Turkmanboshi", "Urganch – Hazorasp" yoʻllarining muayyan qismi qayta qurilishi rejalashtirilgani taʼkidlangan.