Qozogʻistonda samolyot qulab tushdi
Bugun, 25 dekabr kuni Qozogʻistonning Mangistau viloyati Aktau shahri yaqinida Ozarbayjon aviakompaniyasining yoʻlovchi tashuvchi samolyoti qulab tushdi. Bu haqda mamlakat Favqulodda vaziyatlar vazirligiga tayangan holda "Nur.kz" nashri xabar berdi.
25.12.2024, 15:41
Unga koʻra, Azerbaijan Airlines'ga tegishli boʻlgan yoʻlovchi tashuvchi layner Bokudan Grozniyga uchayotgan paytida soat 11:00 da Aqtau shahri yaqinidagi ochiq maydonga qulab tushgan.
Samolyot bortida 69 kishi boʻlgan. Yoʻlovchilarning 42 nafarini Ozarbayjon, 15 nafarini Rossiya, 6 nafarini Qozogʻiston, 3 nafarini Qirgʻiziston fuqarosi tashkil qilgan. Ekipaj aʼzolari esa 5 kishi boʻlgan.
Dastlabki maʼlumotlarga koʻra, ekipaj aʼzolari halok boʻlgan, 29 nafar yoʻlovchi esa halokatdan omon qolgan. Omon qolganlar orasida ikki nafar bola ham bor. Ular hozirda shifoxonaga olib ketilgan.
Qozogʻiston Ichki ishlar vazirligi, transport politsiyasi va Bosh transport prokuraturasi tomonidan hodisa yuzasidan Qozogʻiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 344-moddasi (Transport vositasidan foydalanish paytida xavfsizlik qoidalarini buzish, beparvolik tufayli ikki yoki undan ortiq odamning oʻlimiga sabab boʻlish) bilan tergov jarayonlari boshlangan.