Shohimardonga vertolyot qatnovi yoʻlga qoʻyiladi
Ayni choqda vertolyotni Fargʻonaga olib kelish, Shohimardon va Yordon qishloqlarida vertolyot qoʻnadigan maydonchalar tashkil etish ishlari bilan shugʻullanilmoqda.
Yaqin kunlarda Shohimardonga vertolyot orqali   borish mumkin boʻladi. Bu haqida OʻzA muxbiri Fargʻona viloyati hokimining oʻrinbosari Xurshid Ahmedov bilan suhbatlashdi.
– Maʼlumki, Shohimardonga borish uchun Oʻzbekiston – Qirgʻiziston, soʻngra Qirgʻiziston – Oʻzbekiston chegaralaridan oʻtish lozim. Qaytishda ham huddi shunday. Aytingchi, sayyohlarga bu borada qanday qulayliklar yaratish mumkin?
– Prezidentimiz tashabbusi bilan ikki mamlakat chegaralaridagi oʻtish maskanlari kunu tun, yaʼni 24 soat ishlaydigan boʻldi. Qolaversa, ID kartalarning joriy etilishi va ular Oʻzbekiston – Qirgʻiziston chegaralarida asosiy hujjat sifatida eʼtirof etilishi yana bir katta qulaylik boʻldi. Natijada bir kunda Shohimardon yoʻnalishining oʻzida chegaradan 15 mingga yaqin yoʻlovchi oʻtmoqda. Agar 2024 yilda Shohimardonga jami 500 mingdan ziyod mahalliy va qirgʻiz fuqarolari oʻtgan boʻlsa, 2025 yilning buguniga qadar ular soni sal kam 1 millionni tashkil etmoqda.
Olimlarning, masalan, akademik Akmal Saidovning taʼkidlashicha, Soʻxda bundan 8-10 ming yil avval, yaʼni vodiyda eng dastlabki hayot paydo boʻlgani, odamlar yashagani ilmiy jihatdan isbot qilingan. Buning sabablaridan biri Soʻxning goʻzal tabiati, maʼdanlarga boy daryosi va, albatta, toza havosi bilan bogʻliq, deydilar. Hozir ham shunday. Soʻxga tabiat bilan yuzma-yuz boʻlgani, uning shoshqaloq daryosi suvida pishgan olma-yu guruchlaridan totingani, nafas yoʻllarini davolovchi havosini toʻyib-toʻyib simirgani boradilar.
– Qariyb 2 yildan buyon Soʻxga Fargʻonadan muntazam ravishda samolyot uchib bormoqda. Sayyoh va aholi bunga allaqachon koʻnikkan hamda bu hizmatdan unumli foydalanmoqda. Aytingchi, shunday xizmat Fargʻona va Shohimardon oʻrtasida ham tashkil qilinadimi?
– Bugun yuzlab Amerika va Avstraliyadan kelgan sayyohlarni Soʻxga samolyotda olib bordik. Ularga Soʻx tabiati, uning daryo-yu chashmasi yoqdi. Oldimizga katta niyat qoʻygan edik: Fargʻonadan Shohimardonga ham uchoqlar uchirishni. Bugungi tadbirkorlar kechagi tadbirkor emas. Ularning oʻzlari shunday tashabbus bilan chiqishdi. Fargʻonadan Shohimardonga vertolyot qatnovini yoʻlga qoʻyishmoqchi. Hozir bu haqida hukumat darajasida rozilik ishorasi berildi. Ayni choqda vertolyotni Fargʻonaga olib kelish, Shohimardon va Yordon qishloqlarida vertolyot qoʻnadigan maydonchalar tashkil etish ishlari bilan shugʻullanyapmiz. Tez kunlarda Fargʻonadan Shohimardonga qatnaydigan reyslar amalga oshiriladi. Va u yerdagi dam oluvchilar Shohimardondan Fargʻonaga olib kelinadi.
Bayram kunlari davomida madaniy meros obʼektlariga tashrif buyuruvchilar uchun kirish chiptalariga 10 foizgacha chegirmalar berilishi, ayrim obʼektlarga esa bepul kirish imkoniyati yaratilishi rejalashtirilgan.
Oʻzbekiston prezidentining «Oʻzbekiston Respublikasi Turizm qoʻmitasi faoliyatini tashkil etish va turizm sohasini jadal rivojlantirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida»gi qaroriga muvofiq, turizm yoʻnalishida bir qator soliq va bojxona imtiyozlari belgilandi.
Toshkent «Condé Nast Traveler» xalqaro sayyohlik jurnali tomonidan «2026 yilda Osiyoda sayohat qilish uchun eng yaxshi joylar» roʻyxatiga kiritildi. Jurnal eʼlon qilgan reytingda taʼkidlanishicha, shahar oʻzining tarix va zamonaviylikning noyob uygʻunligi bilan sayyohlarni oʻziga jalb etadi.
“Transport vazirligi turizm rivojiga yetarli darajada hissa qoʻshmayapti” – Alisher Qodirov
“Milliy tiklanish” demokratik partiyasi fraksiyasi rahbariga koʻra, turistik shaharlarga xohlagan paytda samolyotda keta olish imkoni yoʻq, chunki har kunlik reys mavjud emas.
Platforma hozirda Samarqand shahri va Urgut tumanini qamrab olgan boʻlib, gastronomik sayohatni rejalashtirish imkoniyatini taqdim etadi.