Шоҳимардонга вертолёт қатнови йўлга қўйилади
Айни чоқда вертолётни Фарғонага олиб келиш, Шоҳимардон ва Ёрдон қишлоқларида вертолёт қўнадиган майдончалар ташкил этиш ишлари билан шуғулланилмоқда.
Яқин кунларда Шоҳимардонга вертолёт орқали   бориш мумкин бўлади. Бу ҳақида ЎзА мухбири Фарғона вилояти ҳокимининг ўринбосари Хуршид Аҳмедов билан суҳбатлашди.
– Маълумки, Шоҳимардонга бориш учун Ўзбекистон – Қирғизистон, сўнгра Қирғизистон – Ўзбекистон чегараларидан ўтиш лозим. Қайтишда ҳам ҳудди шундай. Айтингчи, сайёҳларга бу борада қандай қулайликлар яратиш мумкин?
– Президентимиз ташаббуси билан икки мамлакат чегараларидаги ўтиш масканлари куну тун, яъни 24 соат ишлайдиган бўлди. Қолаверса, ID карталарнинг жорий этилиши ва улар Ўзбекистон – Қирғизистон чегараларида асосий ҳужжат сифатида эътироф этилиши яна бир катта қулайлик бўлди. Натижада бир кунда Шоҳимардон йўналишининг ўзида чегарадан 15 мингга яқин йўловчи ўтмоқда. Агар 2024 йилда Шоҳимардонга жами 500 мингдан зиёд маҳаллий ва қирғиз фуқаролари ўтган бўлса, 2025 йилнинг бугунига қадар улар сони сал кам 1 миллионни ташкил этмоқда.
Олимларнинг, масалан, академик Акмал Саидовнинг таъкидлашича, Сўхда бундан 8-10 минг йил аввал, яъни водийда энг дастлабки ҳаёт пайдо бўлгани, одамлар яшагани илмий жиҳатдан исбот қилинган. Бунинг сабабларидан бири Сўхнинг гўзал табиати, маъданларга бой дарёси ва, албатта, тоза ҳавоси билан боғлиқ, дейдилар. Ҳозир ҳам шундай. Сўхга табиат билан юзма-юз бўлгани, унинг шошқалоқ дарёси сувида пишган олма-ю гуручларидан тотингани, нафас йўлларини даволовчи ҳавосини тўйиб-тўйиб симиргани борадилар.
– Қарийб 2 йилдан буён Сўхга Фарғонадан мунтазам равишда самолёт учиб бормоқда. Сайёҳ ва аҳоли бунга аллақачон кўниккан ҳамда бу ҳизматдан унумли фойдаланмоқда. Айтингчи, шундай хизмат Фарғона ва Шоҳимардон ўртасида ҳам ташкил қилинадими?
– Бугун юзлаб Америка ва Австралиядан келган сайёҳларни Сўхга самолётда олиб бордик. Уларга Сўх табиати, унинг дарё-ю чашмаси ёқди. Олдимизга катта ният қўйган эдик: Фарғонадан Шоҳимардонга ҳам учоқлар учиришни. Бугунги тадбиркорлар кечаги тадбиркор эмас. Уларнинг ўзлари шундай ташаббус билан чиқишди. Фарғонадан Шоҳимардонга вертолёт қатновини йўлга қўйишмоқчи. Ҳозир бу ҳақида ҳукумат даражасида розилик ишораси берилди. Айни чоқда вертолётни Фарғонага олиб келиш, Шоҳимардон ва Ёрдон қишлоқларида вертолёт қўнадиган майдончалар ташкил этиш ишлари билан шуғулланяпмиз. Тез кунларда Фарғонадан Шоҳимардонга қатнайдиган рейслар амалга оширилади. Ва у ердаги дам олувчилар Шоҳимардондан Фарғонага олиб келинади.
Янги йил байрами муносабати билан чегирмалар жорий этилади
Байрам кунлари давомида маданий мерос объектларига ташриф буюрувчилар учун кириш чипталарига 10 фоизгача чегирмалар берилиши, айрим объектларга эса бепул кириш имконияти яратилиши режалаштирилган.
Туризм учун олиб кирилган автобус, электробус ва микроавтобуслар бождан озод этилади
Ўзбекистон президентининг «Ўзбекистон Республикаси Туризм қўмитаси фаолиятини ташкил этиш ва туризм соҳасини жадал ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги қарорига мувофиқ, туризм йўналишида бир қатор солиқ ва божхона имтиёзлари белгиланди.
Тошкент 2026 йилда Осиёнинг сайёҳлик учун энг яхши манзиллари рўйхатига киритилди
Тошкент «Condé Nast Traveler» халқаро сайёҳлик журнали томонидан «2026 йилда Осиёда саёҳат қилиш учун энг яхши жойлар» рўйхатига киритилди. Журнал эълон қилган рейтингда таъкидланишича, шаҳар ўзининг тарих ва замонавийликнинг ноёб уйғунлиги билан сайёҳларни ўзига жалб этади.
Тошкентга 9 ойда хориждан қанча сайёҳ келди?
2025 йилнинг январь–сентябрь ойлари якунларига кўра, Тошкент шаҳрига дунё бўйлаб 3,9 миллион нафар хорижий сайёҳ келган. Шу билан бирга, 5,6 миллион маҳаллий сайёҳ ҳам пойтахтнинг турли диққатга сазовор жойларини зиёрат қилган.
“Транспорт вазирлиги туризм ривожига етарли даражада ҳисса қўшмаяпти” – Алишер Қодиров
“Миллий тикланиш” демократик партияси фракцияси раҳбарига кўра, туристик шаҳарларга хоҳлаган пайтда самолётда кета олиш имкони йўқ, чунки ҳар кунлик рейс мавжуд эмас.
Ўзбекистон бўйлаб гастрономик саёҳатларни режалаштириш учун рақамли ечим таклиф этилди
Платформа ҳозирда Самарқанд шаҳри ва Ургут туманини қамраб олган бўлиб, гастрономик саёҳатни режалаштириш имкониятини тақдим этади.