Yaponiya tashqi ishlar vaziri Samarqandga keldi
Bugun, 26-avgust kuni Yaponiya tashqi ishlar vaziri Takeshi Ivaya boshchiligidagi delegatsiya rasmiy tashrif bilan Samarqandga keldi. Vazirni Oʻzbekiston tashqi ishlar vaziri oʻrinbosari B.Usmonov va Samarqand viloyati hokimlik vakillari kutib oldi. Bu haqda UzA xabar qildi.
Nashrning yozishicha, Yaponiyalik diplomat dastlab “SamAvto” zavodida boʻlib, ishlab chiqarish jarayonlari bilan tanishdi. Mazkur korxonada 2007 yildan buyon "ISUZU Motors Ltd" kompaniyasi va "Itochu" korporatsiyasi bilan hamkorlikda “ISUZU” shassisi asosida avtobuslar va yuk mashinalari, maxsus texnikalar ishlab chiqarilmoqda. Zamonaviy, xalqaro standartlarga javob beradigan mazkur texnika vositalari ichki bozor bilan birga xorijga eksport qilinadi.
Shundan soʻng delegatsiya Samarqand tumanidagi “Bobur agro innovatsiya” fermer xoʻjaligida boʻldi. Bu yerda Yaponiya xalqaro hamkorlik agentligi (JICA) koʻmagida ushbu davlatdan keltirilgan olma navlari parvarishlanmoqda.
Yaponiya tashqi ishlar vaziri Samarqanddagi tarixiy-madaniy yodgorliklarda ham boʻlib, xalqimizning boy tarixi va madaniyati, ajdodlarimizning bunyodkorlik salohiyati haqida maʼlumotlarga ega boʻldi.