Япония ташқи ишлар вазири Самарқандга келди
Бугун, 26-август куни Япония ташқи ишлар вазири Такеши Ивая бошчилигидаги делегатсия расмий ташриф билан Самарқандга келди. Вазирни Ўзбекистон ташқи ишлар вазири ўринбосари Б.Усмонов ва Самарқанд вилояти ҳокимлик вакиллари кутиб олди. Бу ҳақда UzA хабар қилди.
Нашрнинг ёзишича, Япониялик дипломат дастлаб “SamAvto” заводида бўлиб, ишлаб чиқариш жараёнлари билан танишди. Мазкур корхонада 2007 йилдан буён "ISUZU Motors Ltd" компанияси ва "Itochu" корпоратсияси билан ҳамкорликда “ISUZU” шассиси асосида автобуслар ва юк машиналари, махсус техникалар ишлаб чиқарилмоқда. Замонавий, халқаро стандартларга жавоб берадиган мазкур техника воситалари ички бозор билан бирга хорижга экспорт қилинади.
Шундан сўнг делегатсия Самарқанд туманидаги “Бобур агро инноватсия” фермер хўжалигида бўлди. Бу ерда Япония халқаро ҳамкорлик агентлиги (ЖИCА) кўмагида ушбу давлатдан келтирилган олма навлари парваришланмоқда.
Япония ташқи ишлар вазири Самарқанддаги тарихий-маданий ёдгорликларда ҳам бўлиб, халқимизнинг бой тарихи ва маданияти, аждодларимизнинг бунёдкорлик салоҳияти ҳақида маълумотларга эга бўлди.