Япония ташқи ишлар вазири Самарқандга келди
Бугун, 26-август куни Япония ташқи ишлар вазири Такеши Ивая бошчилигидаги делегатсия расмий ташриф билан Самарқандга келди. Вазирни Ўзбекистон ташқи ишлар вазири ўринбосари Б.Усмонов ва Самарқанд вилояти ҳокимлик вакиллари кутиб олди. Бу ҳақда UzA хабар қилди.
26.08.2025, 21:32
Нашрнинг ёзишича, Япониялик дипломат дастлаб “SamAvto” заводида бўлиб, ишлаб чиқариш жараёнлари билан танишди. Мазкур корхонада 2007 йилдан буён "ISUZU Motors Ltd" компанияси ва "Itochu" корпоратсияси билан ҳамкорликда “ISUZU” шассиси асосида автобуслар ва юк машиналари, махсус техникалар ишлаб чиқарилмоқда. Замонавий, халқаро стандартларга жавоб берадиган мазкур техника воситалари ички бозор билан бирга хорижга экспорт қилинади.
Шундан сўнг делегатсия Самарқанд туманидаги “Бобур агро инноватсия” фермер хўжалигида бўлди. Бу ерда Япония халқаро ҳамкорлик агентлиги (ЖИCА) кўмагида ушбу давлатдан келтирилган олма навлари парваришланмоқда.
Япония ташқи ишлар вазири Самарқанддаги тарихий-маданий ёдгорликларда ҳам бўлиб, халқимизнинг бой тарихи ва маданияти, аждодларимизнинг бунёдкорлик салоҳияти ҳақида маълумотларга эга бўлди.
Мирзиёев ЮНЕСКОнинг 43-сессиясида қатор халқаро ташаббусларни илгари сурди
30 октябр куни Самарқанд шаҳрида бўлиб ўтаётган ЮНЕСКОнинг Таълим, фан ва маданият масалалари бўйича 43-сессиясида Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев ўз чиқишида таълим, фан, маданият ва инсон салоҳиятини ривожлантиришга қаратилган қатор халқаро ташаббусларни илгари сурди.
Самарқандга кириш 15 кунга ёпилади
ЮНЕСКО Бош конференциясининг 43-сессияси ўтказилиши муносабати билан 30 октябрдан 14 ноябрга қадар Самарқандга кириш йўллари ёпилади.
Самарқандда кумушнинг ноқонуний савдосига чек қўйилди
Давлат хавфсизлик хизмати Самарқанд вилояти бўйича бошқармаси ходимлари томонидан ўтказилган тезкор тадбир давомида кумуш қимматбаҳо металл қотишмасини ноқонуний равишда сотишга уринган шахслар қўлга олинди.
Самарқандда қиморга муккасидан кетган шахс ака ва укасининг қийноғидан сўнг вафот этди
Ака-ука онлайн қиморга муккасидан кетган ўртанча ўғилни бу йўлдан қайтариш мақсадида дарахтга боғлаб қўйиб, калтаклашган. Оқибатда оғир тан жароҳати олган 29 ёшли йигит вафот этган. «Одамлардан, банкдан қарз олиб, онлайн қиморга тикиб юборарди. Одамлар уйга қарзларини сўраб келарди, акаси ва укаси тўларди», деган ўғилларнинг отаси судда.
Самарқанддаги хорижий корхона табиатга 7 миллиард сўм зарар етказди
Самарқанд вилояти Булунғур туманидаги 11,3 гектар майдондаги лёссимон жинсларни ноқонуний қазиб олаётгани аниқланди. Бу ҳақда Экология вазирлиги хабар қилди.