Soʻnggi 6 oyda qancha fuqaro korrupsiya bilan ushlangani ochiqlandi
Joriy yilning yanvar-iyun oylarida 3837 nafar shaxs korrupsiyaga oid jinoyat sodir etgani uchun javobgarlikka tortildi. Bu haqda Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi axborot xizmati maʼlum qildi.
Qayd etilishicha, yuqoridagi raqamlar 2023 yilning mos davri bilan solishtirganda ayrim soha va yoʻnalishlarda sodir etilayotgan korrupsiyaga oid jinoyatchilik kamaygan. Jumladan, oʻtgan yili tijorat banklarida 186 nafar shaxs korrupsiya bilan uchlangan boʻlsa, joriy yilda ularning soni 40 nafarga kamayib, 146 nafarni tashkil etgan.
Shuningdek, Sogʻliqni saqlash vazirligi tizimida 145 (177), huquqni muhofaza qiluvchi organlarda 122 (128), Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirligi tizimida 52 (64), Bandlik va kambagʻallikni qisqartirish vazirligi tizimida 30 (40),Qishloq xoʻjaligi vazirligi tizimidagi 30 (33) nafar xodimlar tomonidan korrupsion jinoyatlar sodir etilgan.
Biroq quyidagi sohalarda korrupsion holat oʻtgan yilning mos davri bilan solishtirilganda oshgan. Yaʼni Maktabgacha va maktab taʼlimi vazirligi tizimining 285 (237), davlat ulushi mavjud korxonalarning 153 (103), mahalliy hokimliklarning 133 (119) nafar xodimlari tomonidan sodir etilgan korrupsiyaviy jinoyatlar kuzatilgan.
Eslatib oʻtamiz, avvalroq 6 oyida 47 nafar amaldor 600 ming AQSh dollariga yaqin pora bilan ushlangani haqida xabar qilgan edik.