60 килограммдан зиёд гиёҳвандлик моддасининг савдосига чек қўйилди
Давлат хавфсизлик хизмати жойларда гиёҳвандлик воситаларининг ноқонуний айланмасига чек қўйди.
Маълум қилинишича, дастлабки қонунбузарлик Фарғона вилоятида содир этилган. Унда "Тошкент-Фарғона" йўналишида ҳаракатланаётган, Марғилон шаҳрида яшовчи шахс бошқарувидаги "Damas" русумли автомашина "Наманган" ЙПХ масканида тўхтатилиб, кўздан кечирилган. Натижада автотранспорт воситасининг орқа ўриндиғига яшириб қўйилган 9 кг 573 гр "гашиш" моддаси борлиги аниқланган ҳамда тегишли тартибда расмийлаштириб олинган.
Шунингдек, терговга қадар текширув ҳаракатлари давомида мазкур шахснинг яшаш хонадонидан 2 кг 779 гр "гашиш" ва 1 кг 29 гр "опий" моддалари ҳужжатлаштириб олинган. Тезкор тадбир давомида ушбу фуқаронинг Фарғона ва Марғилон шаҳарларида истиқомат қилувчи шериклари ҳам қўлга олинган. Улардан бири муқаддам гиёҳвандлик воситалари савдоси билан боғлиқ жинояти учун судланган.
Навбатдаги оғуфурушлик эса Хоразм вилоятида содир этилган. Масъул орган ходимлари томонидан "Самарқанд-Хоразм" йўналишида ҳаракатланаётган, Самарқанд шаҳрида яшовчи фуқаро бошқарувидаги "KIA"  русумли автотранспорт воситаси тўхтатилиб, кўздан кечирилган. Натижада автомашинада 2 кг 821 гр "опий" моддаси борлиги аниқланиб, процессуал тартибда расмийлаштириб олинган.
Аниқланишича, у Тожикистон Республикасида яшовчи фуқародан ҳар бир килограммини 6500 АҚШ долларидан сотиб олган ва ушбу наркотик моддани Хоразм вилоятидаги гиёҳвандфурушларга сотишни режалаштирган.
Бундан ташқари, Давлат хавфсизлик хизмати ва Ички ишлар органлари ходимлари ҳамкорлигида ўтказилган тезкор тадбирда Тошкент шаҳрининг Яшнобод туманида истиқомат қилувчи фуқаронинг яшаш хонадони холислар иштирокида кўздан кечирилган.
"Унда кир ювиш воситалари пакетларига қадоқланган 45 кг 898 гр кристалл кукунсимон моддалар мавжуд бўлиб, уларнинг таркибида "Прегабалин" кучли таъсир қилувчи моддаси борлиги аниқланди. Шунингдек, тадбир давомида 1 кг 190 гр "Тропикамид" моддаси ҳам мусодара қилинди",
дейилади ДХХ томонидан берилган маълумотда.
Яна бир ҳолат эса Тошкент шаҳрининг Миробод туманида аниқланган. Фарғона вилоятининг Данғара туманида яшовчи, муқаддам бир неча маротаба судланган шахс 1512 дона "Регапен" ва 300 дона "Тропикамид" кучли таъсир қилувчи дори воситаларини Тошкент шаҳрида истиқомат қилувчи, муқаддам бир неча маротаба судланган фуқарога 60 млн сўмга сотаётган вақтида ушланган. Маълум бўлишича, ушбу дори воситалари Қирғизистон Республикасидан олиб келинган.
Ҳозирда мазкур шахсларнинг барчасига нисбатан жиноят ишлари қўзғатилиб, қамоқ эҳтиёт чораси қўлланилган.