Гиёҳванд модда олиб кираётган гуруҳ қўлга олинди
Ходимлар Ургут туманида истиқомат қилиб келаётган гиёҳфурушлар билан мулоқотга киришишга эришган.
Хоразмда “Хавфсиз ва соғлом юрт” тадбирининг иккинчи босқичи доирасида ҳуқуқ-тартибот органлари томонидан олиб борилган профилактика ишлари ўз самарасини бермоқда.
Тадбир давомида фош этилган гиёҳвандлик воситаларининг ноқонуний муомаласи билан боғлиқ бир қатор жиноятлар юзасидан олиб борилган дастлабки тезкор суриштирувлар жараёнида Хоразм вилояти ҳудудига гиёҳвандлик воситалари асосан Самарқанд туманининг Ургут туманида яшовчи бир гуруҳ шахслар томонидан етказиб берилаётганлиги аниқланди.
Шундан кейин вилоят ИИБ ва ДХХ вилоят бошқармаси томонидан ўзаро ҳамкорликда тузилган тезкор тадбир асосида Хоразм вилояти ИИБ тезкор ходимларидан бир гуруҳи Самарқанд вилоятига юборилди. Ушбу ходимлар Ургут туманида истиқомат қилиб келаётган гиёҳфурушлар билан мулоқотга киришишга эришган. Улардан назорат тартибида йирик миқдордаги гиёҳвандлик воситаларини сотиб олиш режаси ишлаб чиқилди.
Мазкур режага асосан, жорий йилнинг 25 июль куни Самарқанд вилоятининг Тойлоқ туманида тезкор тадбир ўтказилди. Унда Ургут туманида яшовчи, 1961 йилда ва 1965 йилда туғилган икки нафар шахс олдиндан ўзаро жиноий тил бириктириб жуда кўп миқдордаги яъни 2 килограмм 50 грамм “опий” гиёҳвандлик воситасини назорат остида юборилган харидорга 20 минг АҚШ долларига қонунга хилоф равишда сотаётган пайтда тезкор ходимлар томонидан ашёвий далиллар билан жиноят устида қўлга олинди.
Мазкур ҳолат юзасидан Хоразм вилояти ИИБ ҳузуридаги Тергов бошқармаси томонидан Жиноят кодексининг 273-моддаси 5-қисми билан жиноят иши қўзғатилиб, дастлабки тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.
Гумонланувчилар эҳтиёт чораси сифатида қамоққа олинди.
Гиёҳвандлик воситаларининг хориждан мамлакатимизга контрабанда қилиниши ва ноқонуний айланмасига қарши курашиш йўналишида Давлат хавфсизлик хизмати Чегара қўшинлари ҳарбий хизматчилари томонидан катта миқдордаги наркотик моддалар тўхтатиб қолинди.
Гиёҳвандлик воситалари савдосига қарши курашиш йўналишида Давлат хавфсизлик хизматининг Самарқанд вилояти бўйича бошқармаси ходимлари томонидан бир нечта тезкор тадбирлар ўтказилди.
Қўрғонтепалик оғуфурушлардан бири гиёҳванд моддани ўзининг автомашинасида олиб кетаётган вақтида ДХХ ходимлари томонидан қўлга олинди.
Тошкент вилоятида 41 ёшли эркак 4 ёшли қизни зўрламоқчи бўлди
Тошкент вилояти Янгийўл туманида 41 ёшли эркак 4 ёшли қизга нисбатан зўравонлик қилди. Бу ҳақда Ички ишлар бош бошқармаси ахборот хизмати раҳбари Бобур Туляганов ўзининг Telegram'даги саҳифасида маълум қилди.
Навоийда эллик ёшли "миришкор" гиёҳвандлик моддаси билан қўлга тушди
Навоий вилоятининг Навбаҳор туманида яшовчи 50 ёшли фуқаро томонидан ўзининг яшаш хонадонидаги экинлар орасига ва қурилиши якунланмаган иморати ичида гиёҳвандлик моддаларини экиб келаётгани маълум бўлди. Бу ҳақда вилоят Ички ишлар бошқармаси ахборот хизмати хабар берди.