Марказий Банк пластик картадан ноқонуний пул ечиб олиниши юзасидан муносабат билдирди
Қайд этилишича, фуқароларнинг Humans иловаси орқали маблағлари ечиб олингани ҳақидаги илк мурожаатлар Марказий банкка 8 декабрь куни соат 08:30 атрофида келиб тушган. Шундан сўнг Марказий банк ўз ваколатлари доирасида Octagram АЖ (Paylov — савдо белгиси) билан боғланиб, хавфсизлик талабларига риоя этилишини таъминлаш ва эҳтимолий заифликларни бартараф этиш мақсадида P2P амалиётларини вақтинча тўхтатиш бўйича кўрсатма берган.
9 декабрь ҳолатига кўра, Humans мобил иловаси орқали Octagram АЖ томонидан амалга оширилаётган барча тўлов хизматлари вақтинча тўхтатилган.
Uzcard ва Humo карталари орқали амалга ошириладиган тўлов ва ўтказмалар одатий тартибда ишламоқда. Шунингдек, карталардан бошқа банк ва тўлов ташкилотлари иловалари орқали фойдаланиш имконияти ҳам сақланиб қолган.
Марказий банк хабарида таъкидланишича, айни пайтда барча шубҳали транзакциялар, техник жараёнлар ва платформалар ўртасидаги ўзаро ҳамкорлик тўлиқ ўрганилмоқда. Текширув якунлари бўйича қўшимча расмий маълумот тақдим этилиши маълум қилинди.
Шунингдек, Марказий банк мазкур ҳолат бўйича фуқаролар белгиланган тартибда ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларга мурожаат қилишлари мумкинлигини билдирди.
Маълумот ўрнида, 2025 йил ёзида Octobank Humans’ни судга бериб, ундан 500 миллиард сўм молиявий зарар ундириш бўйича судда ютган эди. “Ўзбектелеком” компанияси ҳам Humans’нинг катта миқдорда қарздорлиги мавжудлигини маълум қилган ва шу муносабат билан судга даъво киритган.
Россия Давлат Думаси депутати Николай Валуевнинг сўнгги баёнотларига уни рингда мағлуб этган машҳур боксчи Руслан Чагаев муносабат билдирди.
Вазирлик матбуот котиби Мария Захарова мазкур баёнотларни танқид қилган жамоатчилик вакилларини вазиятни бўрттириб кўрсатишда айблади.
Сўнгги кунларда фуқаролардан пластик карталаридан уларнинг хабари ва розилигисиз пул маблағлари ечиб олинаётгани ҳақида кўплаб мурожаатлар келиб тушмоқда. Эътиборли жиҳати шундаки, жабрланувчилар ҳеч қандай шубҳали файлларни юкламаган, SMS-кодларни киритмаган ва шахсий маълумотларини ҳеч кимга тақдим этмаган.
Миллий сертификат имтиҳони жавоблари сотилгани ростми?
Билим ва малакаларни баҳолаш агентлиги сўнгги кунларда она тили ва адабиёт фанидан бўлиб ўтадиган миллий сертификат имтиҳонлари олдидан «тест саволлари ва уларнинг жавоблари сотилаётгани» ҳақида ижтимоий тармоқларда тарқалаётган хабарлар юзасидан расмий муносабат билдирди.