Марказий Банк пластик картадан ноқонуний пул ечиб олиниши юзасидан муносабат билдирди
Қайд этилишича, фуқароларнинг Humans иловаси орқали маблағлари ечиб олингани ҳақидаги илк мурожаатлар Марказий банкка 8 декабрь куни соат 08:30 атрофида келиб тушган. Шундан сўнг Марказий банк ўз ваколатлари доирасида Octagram АЖ (Paylov — савдо белгиси) билан боғланиб, хавфсизлик талабларига риоя этилишини таъминлаш ва эҳтимолий заифликларни бартараф этиш мақсадида P2P амалиётларини вақтинча тўхтатиш бўйича кўрсатма берган.
9 декабрь ҳолатига кўра, Humans мобил иловаси орқали Octagram АЖ томонидан амалга оширилаётган барча тўлов хизматлари вақтинча тўхтатилган.
Uzcard ва Humo карталари орқали амалга ошириладиган тўлов ва ўтказмалар одатий тартибда ишламоқда. Шунингдек, карталардан бошқа банк ва тўлов ташкилотлари иловалари орқали фойдаланиш имконияти ҳам сақланиб қолган.
Марказий банк хабарида таъкидланишича, айни пайтда барча шубҳали транзакциялар, техник жараёнлар ва платформалар ўртасидаги ўзаро ҳамкорлик тўлиқ ўрганилмоқда. Текширув якунлари бўйича қўшимча расмий маълумот тақдим этилиши маълум қилинди.
Шунингдек, Марказий банк мазкур ҳолат бўйича фуқаролар белгиланган тартибда ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларга мурожаат қилишлари мумкинлигини билдирди.
Маълумот ўрнида, 2025 йил ёзида Octobank Humans’ни судга бериб, ундан 500 миллиард сўм молиявий зарар ундириш бўйича судда ютган эди. “Ўзбектелеком” компанияси ҳам Humans’нинг катта миқдорда қарздорлиги мавжудлигини маълум қилган ва шу муносабат билан судга даъво киритган.
Доллар арзонлаб кетдими? Ижтимоий тармоқлардаги маълумотга изоҳ
Руслан Чагаев Валуев баёнотига муносабат билдирди: “Керак бўлса, рингга чиқишга тайёрман”
"Соловьёвнинг қараши расмий позиция эмас" - Россия ТИВ муносабат билдирди
Нега пластик карталардан пул ечиб олинмоқда?
Миллий сертификат имтиҳони жавоблари сотилгани ростми?