Oʻrmon xoʻjaligining ijaradagi yerini 61 ming dollarga sotmoqchi boʻlganlar ushlandi
Қайд этилишича, Бош прокуратура ҳузуридаги департаментнинг Миробод тумани бўлими ва ДХХ ходимлари ҳамкорлигида тезкор тадбир ўтказилган. Тадбир давомида П.Д. ва бошқалар А.Д. ҳамда Х.Н. исмли шахсларга Оҳангарон давлат ўрмон хўжалигига тегишли ер майдони ҳудудидан узоқ муддатли ижара шартномаси асосида ажратилган 2 гектар ер майдонини 61 000 АҚШ долларига сотишга келишгани аниқланган. У фуқароларга ер майдони ҳужжатларини танишлари ёрдамида уларнинг номига расмийлаштириб беришини айтиб, олдиндан 20 000 АҚШ долларини олган вақтида ашёвий далиллар билан ушланган.
Шу каби, департамент ҳамда ДХХнинг Андижон вилояти бошқармалари ходимлари ҳамкорлигида ўтказилган тезкор тадбирда фуқаро Н.Т. фуқаро А.П.нинг яқин қариндошига Асака тумани "Ёшлар саноат зонаси" ҳудудидан ажратилган 5 сотих ер майдонини олиб бериши эвазига 20 000 АҚШ долларини олган вақтида ашёвий далиллар билан ушланган.
Департаментнинг Конимех туман бўлими ва ИИБ ходимлари ҳамкорлигида ўтказилган тезкор тадбирда фуқаро Ш.Б. аукцион савдоси орқали сотиб олган Қизилтепа туманидаги 3 сотих ер майдонини ҳамда ушбу ҳудудга туташ яна 4 сотих ер майдонини фуқаро Х.П.га 15 000 АҚШ долларига сотишга келишгани аниқланган. У ер майдони ҳужжатларини 4 000 АҚШ доллари эвазига расмийлаштириб беришини ваъда қилиб, жами 19 000 АҚШ долларини олган вақтида ашёвий далиллар билан қўлга тушган.
Бундан ташқари, департаментнинг Хоразм вилояти бошқармаси ва вилоят ИИБ ходимлари ҳамкорлигида ўтказилган тезкор тадбирда фуқаро Н.А. фуқаро А.Б.нинг ишончига кириб, унга Янгибозор тумани "Халқобод" массивида жойлашган ҳокимлик захирасидаги 6 сотих майдонини расмийлаштириб олиб бериши эвазига 1000 АҚШ доллари ва 17,5 млн сўмни олган вақтида ашёвий далиллар билан ушланган.
Мазкур ҳолатлар юзасидан Жиноят кодексининг 168-моддаси (фирибгарлик) ва 28, 211-моддаси (пора бериш) билан жиноят ишлари қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари ўтказилмоқда.