Ўзбекистонда эко-стикер тизими қачондан амал қилади?
Экологик назоратни кучайтириш ва шаҳарларда ҳаво сифатини яхшилаш мақсадида эко-стикер тизими жорий этилмоқда. Қизил тоифага кирувчи автомобиллар айрим марказий ҳудудларга умуман киритилмайди, сариқ тоифадаги транспорт воситалари учун экологик ҳолатдан келиб чиқиб қисман чекловлар жорий этилади. Яшил тоифадаги автомобиллар эса белгиланган ҳудудларда эркин ҳаракатланиши мумкин.
Бу ҳақда Давлат экологик экспертизаси маркази "Paradigma" нашрига маълум қилди.
Эко-стикер тизими қачон кучга киради?
Вазирлар Маҳкамасининг 750-сон қарорига мувофиқ, эко-стикерлар тўғрисидаги низом 2025 йил 29 ноябрдан амал қилишни бошлаган. Амалда стикерларни бериш жараёни эса 2026 йил 1 январдан старт олади.
Тизим бутун мамлакат бўйлаб босқичма-босқич жорий этилса-да, энг қатъий чекловлар аввало Тошкент шаҳридаги экологик зоналарда қўлланилади.
Автомобиллар қай тарзда тоифалаштирилади?
2026 йилдан бошлаб ҳар бир автомобилнинг экологик аҳволи текширилиб, унга махсус стикер берилади. Стикерлар уч хил рангда бўлади: