Oʻzbekistonda eko-stiker tizimi qachondan amal qiladi?
Ekologik nazoratni kuchaytirish va shaharlarda havo sifatini yaxshilash maqsadida eko-stiker tizimi joriy etilmoqda. Qizil toifaga kiruvchi avtomobillar ayrim markaziy hududlarga umuman kiritilmaydi, sariq toifadagi transport vositalari uchun ekologik holatdan kelib chiqib qisman cheklovlar joriy etiladi. Yashil toifadagi avtomobillar esa belgilangan hududlarda erkin harakatlanishi mumkin.
Bu haqda Davlat ekologik ekspertizasi markazi maʼlum qildi.
Eko-stiker tizimi qachon kuchga kiradi?
Vazirlar Mahkamasining 750-son qaroriga muvofiq, eko-stikerlar toʻgʻrisidagi nizom 2025 yil 29 noyabrdan amal qilishni boshlagan. Amalda stikerlarni berish jarayoni esa 2026 yil 1 yanvardan start oladi.
Tizim butun mamlakat boʻylab bosqichma-bosqich joriy etilsa-da, eng qatʼiy cheklovlar avvalo Toshkent shahridagi ekologik zonalarda qoʻllaniladi.
Avtomobillar qay tarzda toifalashtiriladi?
2026 yildan boshlab har bir avtomobilning ekologik ahvoli tekshirilib, unga maxsus stiker beriladi. Stikerlar uch xil rangda boʻladi: