Bu haqda Yonhap agentligi Janubiy Koreya tashqi ishlar vaziri Cho Xyonning bayonotiga tayanib xabar berdi.
Vazirning taʼkidlashicha, mazkur sammit Seul uchun «Yangi shimoliy siyosat»ni rivojlantirish yoʻlidagi muhim qadam boʻladi. Ushbu tashabbus sobiq prezident Mun Chje In tomonidan ilgari surilgan boʻlib, Yevroosiyo hududida tinchlik va hamkorlikni mustahkamlash, xususan Markaziy Osiyo davlatlari bilan aloqalarni kengaytirishga qaratilgan.
Cho Xyon sammit nafaqat oʻzaro hamkorlikni mustahkamlash, balki taʼminot zanjirlarini diversifikatsiya qilish hamda mintaqadagi etnik koreyslar jamoasi bilan aloqalarni rivojlantirish uchun ham muhim platforma boʻlishini taʼkidladi.
The World Korea nashrining yozishicha, Koreya hukumati ushbu uchrashuv doirasida quyidagi yoʻnalishlarda hamkorlikni kengaytirishni rejalashtirmoqda:
• muhim foydali qazilmalar va energetika;
• sanoat va raqamli transformatsiya;
• transport va logistika;
• mudofaa va xavfsizlik;
• qishloq xoʻjaligi, iqlim va sogʻliqni saqlash.
Taʼminot zanjirining barqarorligi va diversifikatsiyasi Koreya iqtisodiy barqarorligining asosiy ustuvor yoʻnalishlaridan biri ekani qayd etilmoqda.
Hozircha Oʻzbekiston rasmiylari sammit sanalari yuzasidan izoh berganicha yoʻq.
Eslatib oʻtamiz, 2024 yil yozida Oʻzbekiston prezidenti 2025 yilda Seulda «Markaziy Osiyo — Koreya» formatidagi birinchi sammitni oʻtkazish taklifini maʼqullagan edi. Mintaqa davlatlari, shuningdek, «AQSh — Markaziy Osiyo», «Yevropa Ittifoqi — Markaziy Osiyo» va «Yaponiya — Markaziy Osiyo» formatlaridagi uchrashuvlarda ham faol ishtirok etib kelmoqda.
Tramp Markaziy Osiyo mamlakatlari rahbarlarini C5+1 sammitiga taklif qildi
Markaziy Osiyo mamlakatlari rahbarlari 6 noyabr kuni Vashingtonda AQSh prezidenti Donald Tramp bilan C5+1 (Markaziy Osiyo + AQSh) sammitida uchrashadilar, deb xabar berdi yakshanba kuni Aqorda.
Oʻzbekiston armiyasi Markaziy Osiyoda eng kuchli deb topildi
Davlatlar va ularning harbiy salohiyatini baholab boradigan Global Firepower portali 2026 yil uchun reytingini eʼlon qildi.
Eron–Turkiya Janubiy Yoʻlagi Markaziy Osiyo uchun nega muhim?
Oʻtgan hafta Istanbulda Eron, Xitoy, Qozogʻiston, Oʻzbekiston, Turkmaniston va Turkiya Yevroosiyo koridorining janubiy yoʻnalishi boʻyicha yuk tashishni kuchaytirishga qaratilgan yangi temiryoʻl-tranzit bitimini imzoladi.